wykład

Cykl wykładów online Border Realities

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskigo i University of the Greater Region Center for Border Studies serdecznie zapraszają w semestrze zimowym 2022-23 na cykl wykładów online „Border Realities. Transformation of the border and new conceptual challenges”.

Pierwszy wykład Dziedzictwo historyczne i „nowe” realia graniczne odbędzie się 13 października 2022 o godz. 16.00. Wygłosi go Gerhild Perl, antropolożka z Uniwersytetu w Trewirze.

Abstrakt: Przez wieki Cieśnina Gibraltarska była miejscem krzyżowania się wpływów Afryki i Europy. Od lat 80. XX wieku staje się ona jednak coraz bardziej „strefą nielegalności” (Hannoum 2020). Analizując wpływ dziedzictwa kolonialnego i polityki Unii Europejskiej w regionie pogranicza między Marokiem a Hiszpanią, pokazuję, jak kategorie różnicowania były (re)konstruowane i zmienianie w czasie i przestrzeni. Apeluję o poważne traktowanie dziedzictwa historycznego w analizie procesów odradzania się granic i kształtowania się „nowych” realiów granicznych.

Więcej informacji i rejestracja:
www.borderrealities.org
Link do prezentacji cyklu wykładów: https://youtu.be/4g157FeFlS8