Gmach główny w kolorach Ukrainy

Oświadczenie Rektora UWr w związku z atakiem na Ukrainę

Szanowni Państwo,

Drodzy Koleżanki i Koledzy,

Jesteśmy dziś świadkami bezprzykładnej tragedii, jaką jest niesprowokowana agresja militarna Rosji skierowana przeciw Narodowi Ukraińskiemu. Uniwersytet Wrocławski promujący otwartość i wolność, kulturę dyskusji jako fundamentalne zasady demokratycznego porządku społecznego, wyraża pełną solidarność z ofiarami zbrodniczej polityki prezydenta Rosji. Nasi ukraińscy przyjaciele, koleżanki i koledzy mieszkający zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce, mogą liczyć na nasze wsparcie i pomoc. Wystosowałem w tej sprawie list do profesora Volodymyra Melnyka, rektora naszego siostrzanego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Szczegóły tych działań będziemy uzgadniać z przedstawicielami państwa ukraińskiego i naszych partnerskich uczelni.

Zawsze podkreślałem, że odpowiedzią na agresję musi być niezgoda na dyskurs nienawiści, stanowcze, ale spokojne promowanie dialogu. Tę politykę będziemy kontynuować także w obliczu historycznych wydarzeń dziejących się dziś w Europie.

Jednocześnie pragnę zapewnić, że Uniwersytet pracuje bez zakłóceń. Nasi studenci i wykładowcy mogą spokojnie szykować się do rozpoczęcia nowego semestru. W chwili obecnej nie przewidujemy głębszych zmian w organizacji pracy. O wszelkich działaniach związanych z bieżącą sytuacją będziecie Państwo informowani na naszej stronie www.uni.wroc.pl, w mediach społecznościowych, a w przypadku istotnych zmian – bezpośrednio na Państwa skrzynki pocztowe.

Szanowni Państwo,

Dziś najważniejszym wyzwaniem jest wsparcie dla naszych przyjaciół, ofiar napaści. Jesteśmy z Wami. Możecie na nas liczyć.

Odpowiedzią na agresję musi być niezgoda na dyskurs nienawiści, stanowcze, ale spokojne promowanie dialogu.

Слава Україні!

Дорогі колеги! Шановні пані та панове!

Сьогодні ми є свідками надзвичайної трагедії, якою є неспровокована військова агресія Росії проти українського народу. Вроцлавський університет – інституція, що пропагує відкритість, свободу i культуру дискусії як фундаментальні принципи демократичного суспільного ладу – виражає солідарність з жертвами злочинної політики російського президента. Наші українські друзі, колеги та колегині, які живуть як в Україні, так і в Польщі, можуть розраховувати на нашу підтримку та допомогу. Я спрямував лист у цій справі до професора Володимира Мельника, ректора нашого братського вишу – Львівського національного університету ім. Івана Франка у Львові. Деталі цих заходів ми обговоримо з представниками української держави та наших партнерських університетів.

Я завжди наголошував, що відповіддю на агресію має бути незгода з дискурсом ненависті та тверде, але спокійне сприяння діалогові. Ми будемо продовжувати цю політику також перед обличчям історичних подій, які сьогодні відбуваються в Європі.

Водночас хочу запевнити, що університет працює в нормальному режимі. Наші студенти та викладачі можуть спокійно готуватися до початку нового семестру. На даний момент ми не передбачаємо серйозних змін в організації роботи. Про всі заходи, пов’язані з поточною ситуацією, ми будемо повідомляти на нашому сайті www.uni.wroc.pl, у соціальних мережах, а в разі істотних змін – інформації надійдуть безпосередньо на ваші поштові скриньки.

Пані та панове,

найважливішим викликом сьогодні є підтримка наших друзів, жертв російської агресії. Ми з вами. Ви можете на нас розраховувати.

Слава Україні!

wpisz e-mail