Ewolucja jaskiń – webinarium

Jaskinia

Ewolucja jaskiń – webinarium

Zapraszamy na kolejne speleo-webinarium. W środę, 28 kwietnia o godz. 19 dr Ditta Kicińska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu opowie o Ewolucji jaskiń zapisanych w osadach i kształcie korytarzy.

Kształty (morfologia) korytarzy jaskiniowych i ich rozkład w masywie krasowym dostarczają nam bardzo dużo informacji o różnych etapach w rozwoju jaskini. Z kolei osady jaskiniowe są bezcennym materiałem badawczym, gdyż często stanowią jedyny zapis jaki pozostał po wydarzeniach geologicznych na powierzchni terenu, gdzie inne ślady zostają zerodowane. Badając osady i formy krasowe dowiadujemy się m.in. jakie były dawne kierunki przepływów wód, jak powstały i ewoluowały jaskinie wraz z otaczającymi dolinami, a także uzyskujemy informacje o wypiętrzaniu masywów górskich.

LINK do WEBINARIUM

Speleo-webinarium jest zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu. Więcej na stronie Roku Jaskiń.