Speleomykologia – życie w jaskiniach okiem mykologa

Jaskinia

Speleomykologia – życie w jaskiniach okiem mykologa

Zapraszamy na speleo-webinarium, w trakcie którego dr hab. inż. Rafał Ogórek z Uniwersytetu Wrocławskiego opowie o życiu w jaskiniach okiem mykologa. Wykład otwarty on-line rozpocznie się w środę 26 maja o godz. 19.00.

Jaskinie i inne ekosystemy podziemne są jednymi z najbardziej nieprzyjaznych miejsc dla życia mikroorganizmów, w tym grzybów mikroskopijnych. Dlatego, wzrost grzybów w postaci nalotów i wykwitów w tego typu obiektach jest rzadko obserwowany. Zdecydowana ich większość występuje w bioaerozolu, czyli frakcji biologicznej powietrza. Grzyby pełnią w podziemiach wiele pożytecznych funkcji, ale mogą także negatywnie oddziaływać np. na powierzchnie skalne oraz stwarzać zagrożenie biologiczne dla zwierząt i ludzi.

LINK DO WEBINARIUM