Strona główna / Rankingi / Awans Matematyki i Biologii w QS WUR by Subject 2022

Awans Matematyki i Biologii w QS WUR by Subject 2022

World Uniwersity Rankings by Subject 2022 - grafika

Awans Matematyki i Biologii w QS WUR by Subject 2022

Opublikowano wyniki rankingu QS World Uniwersity Rankings by Subject 2022. Rankingi QS to wiodące światowe rankingi tworzone od 2004 roku przez QS Quacquarelli Symonds- globalnego lidera w dostarczaniu usług analitycznych dla międzynarodowego sektora edukacji wyższej. Rankingi te są jednym z najbardziej popularnych źródeł danych, porównujących osiągnięcia uniwersytetów.

QS corocznie porównuje uczelnie w 5 szerokich dziedzinach naukowych (Arts & Humanities, Engineering & Technology, Life Sciences & Medicine,  Natural Sciences ,  Social Sciences & Management) oraz 51 węższych dyscyplinach. W roku 2022 w rankingu znalazło się 1 543 instytucji z 161 krajów. W gronie najlepszych na świecie jest aż 23 polskich uczelni (6 więcej niż przed rokiem).

W tegorocznym rankingu Uniwersytet Wrocławski został oceniony w dziedzinie Natural Sciences, w której zajął miejsce w przedziale 451-500 najlepszych uczelni na świecie. Ta dziedzina obejmuje takie dyscypliny jak matematyka. Tu Uniwersytet Wrocławski w tym roku awansował w rankingu na miejsce 401-451 (5. miejsce wśród polskich uczelni i 3. wśród uniwersytetów). Ponadto w obrębie Natural Sciences oceniona została fizyka i astronomia, utrzymując zeszłoroczny wynik, t.j. miejsce 451-500 (również 5 miejsce w Polsce i 3. wśród uniwersytetów). W dziedzinie Natural Sciences oceniona została również chemia, otrzymując miejsce 501-550.

Duży awans w tym roku osiągnęła biologia (dziedzina Life Sciences & Medicine). Z zeszłorocznego miejsca w przedziale 601-620, wskoczyła na miejsce 501-550 najlepszych uczelni na świecie w zakresie tej dyscypliny. W zakresie biologii jesteśmy na 4. miejscu wśród polskich uczelni. Wyprzedza nas tylko Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Metodologia rankingu QS by Subject opiera się na kilku kluczowych wskaźnikach, z których największe znaczenie ma reputacja danej uczelni wśród kadry akademickiej. W zależności od ocenianej szerokiej dziedziny wskaźnik ten ma wagę od 40 % (Engineering & Technology, Life Sciences & Medicine,  Natural Sciences) do aż 60 % (Arts & Humanities). W przypadku węższych dyscyplin, wskaźnik ten może mieć jeszcze wyższą wagę i wynosić aż do 70 %. Opinie na temat jakości badań naukowych i kształcenia na poszczególnych uniwersytetach QS uzyskuje z badań przeprowadzonych wśród 130 000 naukowców na całym świecie, do których wysyłane są ankiety rankingowe.

Drugim istotnym wskaźnikiem, uzyskiwanym również z ankiet, jest reputacja uczelni oraz jej absolwentów wśród pracodawców ( QS bada opinie 75 000 pracodawców). Wskaźnik ten ma wagę od 10% (Life Sciences & Medicine)  do 30 % (Engineering & Technology, Social Sciences & Management). Pozostałe wskaźniki to Cytowania z wagą 7,5% dla Arts & Humanities oraz Social Sciences & Management, 10% dla Engineering & Technology, 15% dla Natural Sciences i 20% dla Life Sciences & Medicine. Dokładnie takie same wagi ma indeks Hirscha. Ostatnim wskaźnikiem branym pod uwagę jest tzw. IRN czyli International Research Network, mierzący efektywność z jaką instytucje tworzą stabilną międzynarodową współpracę badawczą. IRN ma wagę od 5% do 10%.

Najwięcej punktów wśród ocenionych dyscyplin Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie wskaźnika Academic Reputation (opinia dyscypliny wśród naukowców) uzyskała matematyka- 57 pkt. W Employer Reputation (reputacja wśród pracodawców) najwyżej znalazła się biologia uzyskując 57.2 pkt. W kategorii dotyczącego cytowań prowadzi fizyka i astronomia z 78.8 punktami. Natomiast w zakresie indeksu Hirscha najwyższą ilość punktów dostała ponownie matematyka- 62.1 punkty.

W związku z  bardzo dużym znaczeniem wskaźnika dotyczącego reputacji uczelni wśród kadry akademickiej (o czym już wcześniej pisaliśmy tutaj), zwłaszcza w przypadku nauki humanistycznych i społecznych, ponawiamy nasz apel o wypełnianie ankiet reputacyjnych wysyłanych do naszych naukowców przez QS ranking, jak i przez inne wiodące rankingi uczelniane.

Szczegółowe informacje nt. wyników rankingu można znaleźć tutaj.

wpisz e-mail