Strona główna / Rankingi / Awans UWr w światowym rankingu CWUR

Awans UWr w światowym rankingu CWUR

Aula

Awans UWr w światowym rankingu CWUR

Uniwersytet Wrocławski awansował w tegorocznym międzynarodowym rankingu CWUR. Jest to co prawda awans tylko o jedno miejsce z pozycji 833. na 832., jednakże biorąc pod uwagę to, że w rankingu ocenianych jest około 20 tysięcy szkół wyższych oraz instytucji naukowych z całego świata, a lista rankingowa zawiera 2000 najlepszych z nich, uważamy to za sukces. Zwłaszcza, że metodologia rankingu nie uwzględnia specyfiki polskiego systemu edukacji wyższej.

Jeśli chodzi o polskie uniwersytety, znaleźliśmy się na 4. miejscu. Przed nami uplasował się  Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęliśmy również pierwsze miejsce w regionie wyprzedzając wszystkie inne wrocławskie uczelnie.

W gronie TOP 2000 znalazło się w tym roku ogółem 40 polskich uczelni i instytucji badawczych.

Przedmiotowy ranking  jest tworzony przez Center for World University Rankings (CWUR), instytucję konsultingową, mającą siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. CWUR zajmuje się doradztwem strategicznym w zakresie poprawy jakości edukacji wyższej i badań naukowych, oferując swoje usługi uniwersytetom oraz instytucjom rządowym.

Zestawienie CWUR, publikowane od 2012 roku, nie opiera się na informacjach dostarczanych przez uczelnie, czy ankietach. Dane do rankingu pobierane są z różnego rodzaju baz oraz dostępnych powszechnie źródeł. CWUR porównuje szkoły wyższe i instytuty naukowe w czterech kategoriach:

1.       Jakość edukacji (25 % wagi)

2.       Zatrudnialność absolwentów (25% wagi)

3.       Kadra akademicka (10 % wagi)

4.       Badania naukowe (40% wagi)

W kategorii mającej największą wagę, czyli badaniach naukowych, liczy się nie tylko ilość, ale również jakość. Brana jest tutaj pod uwagę zarówno całkowita liczba publikacji naukowych danej instytucji, jak i publikacje w najbardziej prestiżowych czasopismach (tzw. top-tier), artykuły w czasopismach najbardziej wpływowych oraz cytowania.

Jakość edukacji jest oceniana poprzez liczbę absolwentów uczelni, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia akademickie, biorąc pod uwagę wielkości uczelni.

Zatrudnialności absolwentów mierzona jest liczbą tych z nich, którzy zajmują stanowiska na poziomie wyższej kadry zarządzającej w największych światowych firmach, uwzględniając wielkość uniwersytetu. Są to firmy znajdujące się na  liście Forbes Global 2000.

Jakość kadry akademickiej instytucja rankingowa ocenia za pomocą liczby pracowników, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia naukowe ( międzynarodowe nagrody, medale, itp.)

Warto zwrócić uwagę, że aż trzy spośród czterech kategorii rankingowych (edukacja, zatrudnialność absolwentów, kadra) jest ocenianych za pomocą dość specyficznych wskaźników, dostosowanych przede wszystkim do amerykańskiego, czy brytyjskiego systemu szkolnictwa wyższego, co sprawia że, polskim uczelniom trudno jest tutaj konkurować. Tym bardziej cieszymy się ze stabilnej pozycji Uniwersytetu Wrocławskiego w CRWU.

Więcej informacji nt. rankingu można znaleźć tutaj.

wpisz e-mail