Badania

Opinie naszych naukowców mają znaczenie w rankingach uczelnianych!

Międzynarodowe rankingi uczelniane wzbudzają wiele emocji zarówno wśród studentów, chcących dowiedzieć się, na jakich uniwersytetach warto studiować, jak i naukowców, pragnących sprawdzić, jak wypada instytucja, w której pracują na tle innych.

A jakie wskaźniki mają największe znaczenie w rankingach? Oprócz m.in. liczby publikacji w prestiżowych czasopismach i cytowań, świadczących o wysokim poziomie badań naukowych, a także liczby studentów w stosunku do liczby nauczycieli akademickich, będących dowodem dobrej jakości kształcenia, liczy się rozpoznawalność uczelni wśród kadry akademickiej.

Aż trzy spośród najbardziej liczących się rankingów uczelni wyższych- Times Higher Education, QS oraz US News biorą pod uwagę, i to w znacznym procencie, opinie naukowców na temat reputacji uczelni. Wskaźnik ten ma 25% znaczenie w rankingu US News, 33% w rankingu THE oraz aż 40% w rankingu QS. Badania rozpoznawalności uniwersytetów są przeprowadzane za pomocą ankiet przesyłanych przez instytucje rankingowe do kadry akademickiej z całego świata, w tym również do pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowcy mogą w nich wskazać zarówno uczelnie krajowe, jak i zagraniczne, charakteryzujące się w ich opinii wysokim poziomem prowadzenia badań naukowych. Z uwagi na szczegółowość niektórych pytań, do udziału w badaniach są zapraszani przez rankingi akademicy, będący ekspertami w swoich dziedzinach, co zwiększa wiarygodność badania.

Jak podaje magazyn “Perspektywy”, ankiety badające prestiż uczelni są skrupulatnie wypełniane przez pracowników naukowych z Europy Zachodniej, Chin, USA, czy Rosji, którzy mają świadomość ich ogromnego znaczenia. Naukowcy polscy niestety nie przywiązują do nich wagi, co jest dużym błędem.

Dlatego apelujemy do naszych badaczy: nie wyrzucajcie ankiet reputacyjnych do kosza! To, że dostaliście ankietę oznacza, że Wasze zdanie na temat instytucji naukowych jest cenne dla najbardziej liczących się rankingów uczelnianych na świecie. Zostaliście nominowani do podzielenia się swoją opinią przez kolegów z Polski lub z zagranicy z którymi współpracujecie, lub też figurujecie w którejś z liczących się naukowych baz danych, takich jak Elsevier.

Być może dostaliście Państwo w ostatnim czasie ankietę Academic Reputation Survey z adresu e-mail: profilerankings@timeshighereducation.com. Jest to ankieta od organizacji rankingowej Times Higher Education, która zbiera opinie do końca lutego. Prosimy o wypełnienie jej na tyle wyczerpująco, na ile Państwo możecie. W ciągu następnych kilku miesięcy podobne badanie przeprowadzi QS, e-mail z ankietą powinien przyjść z adresu: rankings@qs.com .

Jeśli możecie mieć wpływ na to, jak w rankingach wypadną uczelnie, z którymi prowadzicie badania i publikujecie, o których wiecie, że uprawiają naukę na wysokim poziomie, skorzystajcie Państwo z tego. Poświęćcie 15 minut na ocenę swoich kolegów i sprawcie, aby ich praca została zauważona także i w ten sposób. Pamiętajcie, że dobra karma wraca! Trzymamy kciuki, aby i nasz Uniwersytet został oceniony przez jak największą liczbą naukowców i tym samym osiągnął jak najwyższą pozycję w rankingach.