Ranking QS grafika

Ranking QS: UWr w pięćdziesiątce Uniwersytetów Europy Śr. i Azji

Uniwersytet Wrocławski zajął wysokie 49. miejsce w rankingu QS Emerging Europe & Central Asia (EECA) University Rankings 2022. Ranking porównuje najlepsze uczelnie wyższe w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej.

Wskaźnikami, które mają największe znaczenie w rankingu QS są m.in. kolejno: rozpoznawalność wśród kadry akademickiej (30%) oraz pracodawców (20%), stosunek liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów (10%), międzynarodowa współpraca badawcza (10%) i liczba publikacji w poszczególnych dyscyplinach naukowych (10%). Ranking bierze pod uwagę również tzw. Web Impact, czyli skuteczność z jaką instytucje wykorzystują nowe technologie, a także stopień umiędzynarodowienia kadry akademickiej na poszczególnych wydziałach i liczbę studentów z zagranicy.

W porównaniu z rokiem ubiegłym nasz Uniwersytet poprawił swoją pozycję o 9 miejsc. Absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego są bardziej rozpoznawalni, a ich umiejętności wyżej ocenianie przez  pracodawców. Osiągnęliśmy wyższy wskaźnik dotyczący stosunku liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów. Publikacje naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego były w okresie poddawanym ocenie częściej cytowane w porównaniu z okresem poprzednim. Wyższy był również wskaźnik liczby publikacji w poszczególnych dyscyplinach naukowych.

Naszym najsilniejszym wskaźnikiem jest Web Impact – osiągnęliśmy 33. miejsce w rankingu pod względem skuteczności z jaką wykorzystujemy nowe technologie. Mocną stroną Uniwersytetu Wrocławskiego jest jego rozpoznawalność wśród kadry akademickiej w porównaniu z innymi uczelniami w regionie. Biorąc pod uwagę ten wskaźnik, jesteśmy obecnie na 37. miejscu. Dzięki aktywności naszych pracowników badawczych, uplasowaliśmy się w tym roku na 46. pozycji w zakresie międzynarodowej współpracy badawczej.

W rankingu ocenianych było 27. polskich uczelni wyższych, z czego 6 znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce. Uniwersytet Wrocławski zajął 5. miejsce w Polsce. Jeśli chodzi o uniwersytety wyprzedził nas tylko Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Uniwersytet Jagielloński zajął w rankingu QS EECA 5. miejsce. Tuż za nim na 6. miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, na 14. Politechnika Warszawska, a na 45. Politechnika Wrocławska.

Szczegóły rankingu można znaleźć tutaj.