Strona główna / Rankingi / UWr najbardziej ekologiczną uczelnią wg rankingu THE!

UWr najbardziej ekologiczną uczelnią wg rankingu THE!

Kwiaty

UWr najbardziej ekologiczną uczelnią wg rankingu THE!

W tegorocznym międzynarodowym rankingu uczelnianym THE Impact Rankings 2022 nasz uniwersytet zajął bardzo wysokie 101- 200 miejsce w kategorii Życie na Ziemi (Life on Land), konkurując z uczelniami z całego świata. W tej kategorii okazaliśmy się najlepsi w Polsce. Zajęliśmy pierwsze miejsce ex aequo, co ciekawe, z inną wrocławską uczelnią- Uniwersytetem Przyrodniczym. W rankingu, w którym oceniono aż 1406 szkół wyższych, znalazło się 15 polskich uczelni.

THE Impact Ranking ocenia wkład sektora edukacji wyższej w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG) wyznaczonych przez ONZ. Cel 15 Life on Land jest jednym z nich. THE Impact jest jak do tej pory jedynym globalnym rankingiem, który porównuje uczelnie pod kątem SDG, jednakże inne rankingi również przymierzają się do podobnych analiz. Zbieranie informacji na temat działalności uniwersytetów w zakresie zrównoważonego rozwoju rozpoczął QS. Również nasze rodzime Perspektywy ujęły wskaźnik dotyczący SDG w tegorocznym rankingu uczelni wyższych. Nic dziwnego, że ten trend rośnie, sektor edukacji wyższej ma wiele możliwości, aby przyczynić się do poprawy jakości  życia społeczeństw, zarówno poprzez edukację, badania, jak i przez wprowadzanie w swoich instytucjach odpowiednich strategii i polityk dotyczących kwestii społecznych i ekologicznych.

W rankingu THE Impact 2022 każda z uczelni jest oceniana obowiązkowo w zakresie realizacji Celu 17 Partnerstwa na Rzecz Realizacji Celów (Partnerships for the Goals) oraz w minimum 3 innych, wg własnego wyboru. Przy ocenie wkładu danej uczelni w realizację każdego z Celów, instytucja rankingowa bierze pod uwagę cztery główne  obszary: badania, edukację, zasięg działań oraz strategie uniwersytetu związane z wdrażaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Jeśli chodzi o cel Life on Land, w którym Uniwersytet Wrocławski wiedzie prym w tym roku, wysokie miejsce zapewniły nam publikacje i cytowania naszych naukowców nt. ekosystemów lądowych oraz działalność dydaktyczna i inicjatywy związane z ochroną środowiska lądowego. Pod uwagę brano tutaj to, czy uczelnia bezpośrednio angażuje się na rzecz utrzymania  i rozwoju istniejących ekosystemów i ich bioróżnorodności, szczególnie ekosystemów zagrożonych. Liczyło się także to, czy uniwersytet realizuje programy edukacyjne skierowane w stronę społeczności lokalnej dotyczące ekosystemów oraz zrównoważonego zarządzania środowiskiem w rolnictwie i turystyce. Oceniana była również współpraca ze społecznością lokalną w zakresie ochrony wspólnych ekosystemów lądowych oraz polityka uczelni w kwestii recyklingu i zarządzania odpadami.

Jak wiemy, Uniwersytet Wrocławski może pochwalić się wieloma projektami edukacyjnymi z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego, prowadzonymi m.in. przez pracowników Ogrodu Botanicznego, Arboretum w Wojsławicach, Wydziału Nauk Biologicznych czy Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Dzięki temu, że nasza uczelnia koncentruje się nie tylko na działaniach naukowych i dydaktycznych skierowanych w stronę studentów, ale edukuje również społeczność lokalną w dziedzinie ochrony zasobów naszej planety, pozycja Uniwersytetu Wrocławskiego w rankingach ekologicznych będzie stale rosła.

Uniwersytet Wrocławski zajął także wysoką pozycję w realizacji SDG8 Godna Praca i Wzrost Gospodarczy (Decent Work and Economic Growth). Znaleźliśmy się tutaj w przedziale 401-600 najlepszych uczelni na świecie. Nieco niżej uplasowaliśmy się w kategorii SDG4 Jakość Edukacji (Quality Education)- miejsce 601-800. W zakresie realizacji SDG17 Partnerstwa na Rzecz Realizacji Celów zajęliśmy miejsce 801-1000. W klasyfikacji ogólnej natomiast, jesteśmy wśród 801-1000 uniwersytetów mających największy wkład w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a tym samym w budowę lepszego, bardziej sprawiedliwego świata.

Szczegóły rankingu można znaleźć tutaj.

wpisz e-mail