nehring2

Digital Festival – transkrybujemy pamiętnik Władysława Nehringa

nehring2

Digital Festival – transkrybujemy pamiętnik Władysława Nehringa

Tym razem zespół projektu Workflow do opracowania publikacji cyfrowych na uczelni zaprasza Was do udziału w Digital Festivalu, w ramach którego będziecie mogli wziąć udział w transkrypcji pamiętnika Władysława Nehringa! Wydarzenie jest dla wszystkich, Wirtualne Laboratorium Transkrypcji z użyciem którego transkrypcję będziemy robić jest prostym i intuicyjnym narzędziem, a nauczyć się go może każdy.

26 października o godzinie 10.00 zapraszamy na naszego facebooka www.facebook.com/mojetranskrypcje oraz na facebooka Uniwersytetu Wrocławskiego www.facebook.com/uniwroc na transmisję, podczas której wytłumaczymy Wam zasady używania „Wirtualnego Laboratorium Transkrypcji”, narzędzia służącego do zdalnej transkrypcji zdigitalizowanych tekstów rękopiśmiennych i drukowanych, zarówno współczesnych, jak i dawnych. Powstało ono w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, aby ułatwić korzystanie z publikacji zamieszczonych w Bibliotece Cyfrowej (www.bibliotekcyfrowa.pl).

Podczas tego spotkania przedstawimy działanie WLT na próbce pamiętnika Władysława Nehringa (1830-1909) — rękopis BUWr o sygnaturze Akc. 1949/590. Autor był wybitnym polskim językoznawcą i badaczem języków słowiańskich, który pracował na niemieckim uniwersytecie we Wrocławiu. Był on zatem dziewiętnastowiecznym naukowcem związanym nie tylko z Polską, lecz również ze stolicą Dolnego Śląska. Jego bogata spuścizna zawierająca listy i notatki znajduje się w zbiorach BUWr i nie została jeszcze w całości opracowana. Stąd pomysł, aby przy pomocy nowych technologii promować badania nad materiałami rękopiśmiennymi, które obecnie przez proces digitalizacji stają się coraz łatwiej dostępne.

W trakcie kolejnego tygodnia, rozpoczynając od 27 października, umożliwimy uczestnikom dokonywanie samodzielnej transkrypcji wybranych ustępów tekstu. Dzięki temu uzyskamy wersję, w której oryginał będziemy mogli łatwo odczytać i przeszukiwać, a przez to dowiemy się więcej o Władysławie Nehringu.

Jeśli chcesz wziąć udział w transkrypcji – zgłoś się na maila transkrypcje@uwr.edu.pl.

Zapraszamy!

O naszym wydarzeniu piszą organizatorzy Digital Festivalu