
150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego
20 kwietnia mija 150 rocznica urodzin Wojciecha Korfantego, jednego z ojców niepodległej Polski, polityka, bohatera Śląska i orędownika przyłączenia Śląska do Polski.
Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie) w rodzinie górniczej. Już od młodości prowadził działalność patriotyczną zakładając tajne kółko szerzące kulturę i literaturę polską w katowickim Gimnazjum Królewskim, do którego uczęszczał. Za swoją propolską działalność był prześladowany przez władze pruskie, został m in. relegowany z gimnazjum. Szkołę średnią ukończył dopiero w 1895, po interwencji Józefa Kościelskiego, posła do Reichstagu z Wielkopolski.
Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Wrocławskiego (wówczas Königliche Universität zu Breslau). Był członkiem studenckiej korporacji założonej przez Górnoślązaków studiujących na wrocławskich uczelniach – Towarzystwa Akademików Górnoślązaków, które w 1899 roku zostało rozwiązane przez władze.
Został kilkukrotnie skazany na karę więzienia za podburzanie do działalności przeciwko państwu niemieckiemu. Był członkiem Ligi Narodów, posłem do Reichstagu i pruskiego Landtagu, a także prezesem reaktywowanego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Katowicach i przewodniczącym rady nadzorczej Banku Śląskiego.
W odrodzonej Polsce w latach 1922–1930 sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji. Związany był z Chrześcijańską Demokracją.
Żoną Władysława Korfantego była Elżbieta Szprotówna – śląska działaczka polityczna i społeczna.