plakat z grafiką i tekstem

#16Dni Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć

Zakończmy pandemię przemocy – Uniwersytet Wrocławski włącza się w akcję Orange the World

Czy przemoc ma płeć? Dane mówią jednoznacznie. Dr Łukasz Prus, pełnomocnik rektora UWr ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów przytacza:  2/3 ofiar przemocy domowej to kobiety. 95% ofiar przemocy domowej to kobiety i dzieci.

Na problem przemocy ze względu na płeć zwraca uwagę akcja Orange the World, organizowana w ciągu 16 dni na przełomie listopada i grudnia przez organizację Soroptimist International. Społeczność akademicka Uniwersytetu Wrocławskiego włącza się w tę inicjatywę.

grafika przedstawiająca pomarańczowy odcisk dłoni z tekstem Stop violence against women

Akcja rozpoczyna się 25 listopada, a jej symbolem jest kolor pomarańczowy. Dlaczego tego dnia? Odpowiada dr Małgorzata Kolankowska, rzeczniczka ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji:

W 1981 roku w Bogocie przedstawicielki organizacji kobiecych z Ameryki Łacińskiej ustanowiły 25 listopada dniem walki z przemocą wobec kobiet – dla uczczenia pamięci sióstr Mirabal, zwanych też Las Mariposas czyli Motylami. Były to działaczki sprzeciwiające się dyktatorskim rządom Rafaela Leonidasa Trujillo na Dominikanie. 25 listopada 1960 r. aktywistki zostały brutalnie zamordowane przez służby bezpieczeństwa reżimu. Ten dzień stał się symbolicznym dniem sprzeciw wobec przemocy wobec kobiet.

Przemoc motywowana płcią dotyczy wielu środowisk – znane są jej przypadki także na uczelniach. Dr Łukasz Prus opowiada:

6 grudnia 1989 r na Uniwersytecie w Montrealu osoba, która nieskutecznie ubiegała się o miejsce na studia, motywowana nienawiścią wobec kobiet wchodzi na uczelni uzbrojona w karabin maszynowy, zabija 14 kobiet, wśród ofiar są również mężczyźni. W liście samobójczym sprawca pisze, że to kobiety odebrały m miejsce na uczelni.

Prorektorka UWr ds. projektów i relacji międzynarodowych, prof. Patrycja Matusz dodaje:

Jest wiele kobiet na świecie, które wymagają naszego wsparcia. Chciałabym zwrócić uwagę na los irańskich kobiet, które walczą dziś o swoje prawa, a także na los kobiet z Ukrainy, uchodźczyń, które musiały opuścić swoje domy i tych, które walczą za swój kraj. Myślmy o nich nie tylko w te szesnaście dni.

Prof. Wiktor Żłobicki, pełnomocnik rektora ds. przeciwdziałania skutkom mobbingu podkreśla:

Nie możemy dyskryminować nikogo ze względu na płeć. Bądźmy dla siebie dobrzy. Wszyscy są równi.

Symboliczny kolor pomarańczowy ma wyrazić naszą solidarność – nie tylko z kobietami, ale z tymi wszystkimi, którzy stają się ofiarami przemocy słowne, psychicznej, fizycznej czy instytucjonalnej – mówi doktor Kolankowska

Zakończmy pandemię przemocy wobec kobiet – apeluje Łukasz Prus

grafika z napisem hasztagiem #orangetheworld