Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Młoda kobieta w upiętych włosach i okularach słonecznych ubrana w czarną koszulkę i granatowe spodenki, trzymająca w rękach   drona.
fot. Ł. Kasprzak

26 SZKOŁA KARTOGRAFICZNA – Drony w poszukiwaniu osób zaginionych

W dniach 20–21 czerwca 2023 r. w Podlesicach (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska) odbyła się 26. Szkoła Kartograficzna pod hasłem „Drony w poszukiwaniu osób zaginionych” zorganizowana przez Zakład Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego, Grupę Jurajską GOPR oraz spółkę SARUAV. Konferencja była objęta patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dra hab. Roberta Olkiewicza.

Przewodniczącym komitetu naukowego i organizacyjnego był prof. Tomasz Niedzielski, a jego zastępcą mgr Tomasz Motyl z Grupy Jurajskiej GOPR- doktorant prof. Niedzielskiego, realizujący doktorat wdrożeniowy na naszej uczelni. 

W wydarzeniu wzięło udział pięćdziesięciu uczestników reprezentujących zarówno jednostki akademickie (Uniwersytet Wrocławski, Szkoła Główna Służby Pożarniczej), jak i grupy regionalne GOPR (jurajska, podhalańska i bieszczadzka), Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną, Policję oraz świat biznesu (m.in. SARUAV Sp. z o.o., Dilectro Sp. z o.o., Akademia UAV Sp. z o.o. i CASS – Centrum Analiz i Szkoleń Specjalistycznych). Miejsce konferencji zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ Podlesice są siedzibą centralnej stacji ratunkowej Grupy Jurajskiej GOPR. 

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty terenowe. W ich trakcie przeprowadzono poszukiwania trzech osób (pozorantów), z których jedna znajdował się na polu uprawnym, druga na ścieżce leśnej, a ostatnia w środku lasu. Poszukiwania prowadziły trzy zespoły (ZGiK UWr, Grupa Jurajska GOPR i Dilectro) przy użyciu różnych bezzałogowych statków powietrznych (dronów): trzech wielowirnikowców i jednego płatowca, wyposażonych w różnego rodzaju sensory: kamery RGB, kamery termowizyjne lub skaner laserowy LiDAR. Analizę danych przeprowadzono w terenie, m.in. z użyciem systemu SARUAV, który automatycznie wykrył wszystkich pozorantów. W popołudniowej sesji zaprezentowano skuteczność detekcji osób zaginionych przy użyciu poszczególnych metod poszukiwawczych, natomiast w sesji wieczornej przedstawiciele firmy Dilectro zaprezentowali najnowsze możliwości sprzętowe dostępne na rynku bezzałogowców.  

Drugiego dnia odbyły się dwie referatowe sesje naukowe.

Konferencja obfitowała w dyskusje, zarówno w trakcie sesji referatowych, warsztatów terenowych, jak i podczas rozmów kuluarowych. Spotkanie w jednym miejscu przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz grup poszukiwawczych i ratowniczych umożliwiło skuteczną i wielowymiarową wymianę poglądów na temat wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w poszukiwaniu osób zaginionych w terenach otwartych. 

Szczegółowy program Szkoły można znaleźć na stronie internetowej.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail