
50 lat kulturoznawstwa [FOTO]
W 2022 roku obchodzimy 50. rocznicę utworzenia na Uniwersytecie Wrocławskim pierwszych w Polsce studiów kulturoznawczych. Z tej okazji Instytut Kulturoznawstwa UWr zorganizował szereg wydarzeń.
13 czerwca 2022 roku o godz.12.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej profesora Stanisława Pietraszkę, wieloletniego dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa oraz twórcy kierunku. Tablica została umieszczona na ścianie budynku przy ul. Szewskiej 50/51 we Wrocławiu. Wydarzeniu towarzyszył performans JAKOŚCI WARTOŚCI w wykonaniu kulturoznawczej grupy rapowej kierowanej przez prof. Mirosława Kocura.
Stanisław Pietraszko ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim w roku 1951. Był uczniem Tadeusza Mikulskiego, jednego z najwybitniejszych badaczy polskiego oświecenia, zajmującego się również problematyką tzw. „Ziem Odzyskanych” – z szczególnym uwzględnieniem życia kulturalnego Wrocławia. Pietraszko doktoryzował się pod jego kierunkiem w roku 1956 na podstawie badań z zakresu literaturoznawstwa. Ich rezultatem stało się krytyczne opracowanie „Sztuki rymotwórczej” autorstwa Franciszka K. Dmochowskiego. Równocześnie S. Pietraszko zaczął szerzej interesować się problematyką kultury, co znalazło swoje odzwierciedlenie w artykułach publikowanych w miesięcznikach „Nowe Sygnały” i „Odra”. Po wydaniu w roku 1966 monumentalnej pracy pt. „Doktryna literacka polskiego klasycyzmu” (będącej podstawą postępowania habilitacyjnego) poświęcił się on w pełni analizom z obszaru teorii kultury, a także działalności prowadzonej w ramach utworzonego przez siebie Międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego. W 1972 roku jednostka ta zmieniła nazwę na Międzywydziałowe Studium Kultury Współczesnej i rozpoczęła nabór na pierwsze w Polsce studia kulturoznawcze. Wrocławskim kulturoznawstwem kierował przez przeszło ćwierć wieku. Zmarł w roku 2010.
W swojej koncepcji Pietraszko zakładał, że kultura istnieje obiektywnie i jest czymś odrębnym od porządku społecznego oraz cywilizacyjnego. Kultura przedstawia się jako sposób życia ludzi zasadzający się na ich stosunku do wartości. Jest ona względnie autonomiczną częścią ludzkiego uniwersum, urzeczywistniającą się w zachowaniach i w wytworach człowieka. S. Pietraszko był nawet skłonny widzieć w kulturoznawstwie „fizykę teoretyczną” humanistyki.
Także 13 czerwca odbędzie się inauguracja dorocznych wykładów i seminariów im. prof. Stanisława Pietraszki. O godz. 17.00, w sali nr 208 przy ul. Szewskiej 36, prof. Dorota Głowacka z University of King’s College w Halifaksie wygłosi wykład inauguracyjny pt. „<<Zaginiony świat>> wschodnioeuropejskich Żydów w perspektywie pojęcia <<ludobójstwa kulturowego>> ludów rdzennych”.
23 czerwca od godz. 15.00 odbędzie się doroczna KULTURNATYWA. Tego dnia sale wykładowe zamienią się w przestrzenie wystawiennicze, w których zaprezentowane zostaną projekty przygotowane przez studentów i studentki kulturoznawstwa. Przyglądać będziemy się przemianom naszego życia w mediach społecznościowych, obiektom z zakresu archeologii mediów, utraconym nadziejom, migracjom, obrazom wojny w Ukrainie, wspólnotom wielogatunkowym, „insta” cenzurze i światu widzianemu oczami maszyn. O godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Patio absolwentów”, na którym rozmawiamy o kulturoznawstwie i o tym, co po kulturoznawstwie. Tym razem naszymi gośćmi będą artyści: Maciej Bączyk, Martyna Majewska i Łukasz Rusznica. Po spotkaniu rozpocznie się jedyny w swoim rodzaju Slam Kulturoznawczy, którego zwycięzca lub zwycięzczyni zostaną wyłonieni za pomocą „ochów” i „achów”. Można śpiewać, recytować, performować… Wszystkie chwyty artystyczne dozwolone! Na koniec ze swoim setem wystąpi DJ Pomnik. Pod tym pseudonimem ukrywa się Maciek Bączyk. Niczym kwiat paproci w noc świętego Jana pojawia się bardzo rzadko, najczęściej aby celebrować wyjątkowe wydarzenia. Tak będzie i tym razem!








































