
8 mld ludzi na świecie – komentarz naukowców
15 listopada o godzinie 1:29 w stolicy Filipin Manili w Szpitalu Pamięci Dr Jose Fabella, na świat przyszła Vinice Mabansag ośmiomiliardowy człowiek. Wydarzenie to nie umknęło naszym naukowcom z Muzeum Człowieka na Wydziale Nauk Biologicznych UWr – dr. Krzysztofowi Książkiewiczowi i dr Joannie Zych.
Od momentu pojawiania się gatunku Homo Sapiens w Afryce przez kilkaset tysięcy lat populacja ludzka nie przekraczała liczby mieszkańców dzisiejszej Warszawy. Sytuacja ta zaczęła się znacząco zmieniać przed około 12 tysięcy lat, w momencie pojawienia się rolnictwa. Od tego czasu ludzkość zaczyna dynamicznie rosnąć aby na początku naszej ery osiągnąć przybliżona liczbę 170 milionów. W momencie chrztu Polski światowa populacja liczyła niecałe 250 milionów. Jednak już 1600 roku było już nas ponad 0,5 miliarda. W 1804 roku globalna populacja ludzka przekroczyła pierwszy miliard. Aby osiągnęła kolejną granicę musieliśmy czekać ponad sto lat. W roku 1927 populacja człowieka przekroczyła 2 miliardy ludzi. Osoba, która urodziła się w tym roku czyli mająca dziś 95 lat była świadkiem jak nasza populacja czterokrotnie zwiększyła swoją liczebność osiągając w 1956 -3mld, 1974 -4mld, 1987 -5 mld, 1999 -6 mld, 2011 -7 a obecnie 8 mld.
Co czeka nas dalej? Czy grozi nam przeludnienie?
Choć są to tylko przewidywania oparte na modelu matematycznym dotychczasowego przyrostu populacji ludzkiej , przyrost liczebności powoli zwania. W 2037 powinniśmy osiągnąć pułap 9 mld, ale 10 mld przekroczymy dopiero w okolicach 2080 roku.
Z okazji urodzin 8 miliardowego człowieka zapraszamy uczniów szkół na zajęcia muzealne z bogatej oferty Muzeum Człowieka Zakładu Biologii Człowieka UWr: Anatomia układu ruchu, Antropogeneza, Mechanizmy ewolucji, Mumifikacja, Choroby genetyczne oraz warsztatowe: Ocena płci i wieku na podstawie szczątków kostnych oraz Pomiary antropometryczne. Do końca 2022 roku w symbolicznej cenie biletu 8 zł. Szczegóły znajdą Państwo na stronie https://muzeum-czlowieka.uni.wroc.pl/.