
Podcast Arqus z prof. Anną Oleszkiewicz
Czy zapach może sprawić, że będziesz szczęśliwa/szczęśliwy? O tym w najnowszym odcinku podcastu Arqus Knowledge Pills opowiada psycholożka Anna Oleszkiewicz, profesor UWr.
Węch ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Naukowczyni wyjaśnia, w jaki sposób zmysł węchu jest powiązany z naszym umysłem.
Profesor Oleszkiewicz bada, jak węch wpływa na naszą zdolność do funkcjonowania społecznego i psychologicznego oraz pracuje nad udoskonaleniem tzw. testów „Sniffin’ Sticks”, które są ważnym narzędziem w dziedzinie treningu węchu: około 5 % populacji ogólnej ma zaburzony zmysł węchu, a kolejne 20 % ma poważne upośledzenie węchu. Celem badaczki jest ściślejsze powiązanie wiedzy medycznej dotyczącej zmysłu ludzkiego węchu z naukami psychologicznymi.
Profesor Anna Oleszkiewicz jest adiunktem w Zakładzie Eksperymentalnej Psychologii Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem jej pracy jest zrozumienie funkcji węchowej człowieka w zdrowiu i chorobie. Szereg badań naukowych potwierdził ogromne znaczenie ludzkiego węchu, najstarszego filogenetycznie zmysłu, dla prawidłowego funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego człowieka. Podstawową przesłanką dla tego związku jest neuroanatomia. Sygnały węchowe są zmieniane z bodźców chemicznych w elektryczne na poziomie nabłonka nosowego i dalej poprzez opuszkę węchową docierają do kory gruszkowatej, a także do ciała migdałowatego (odpowiedzialnego za procesy emocjonalne człowieka) i hipokampu (pamięć). Psychologiczne skutki utraty węchu są bardzo dotkliwe – osoby z deficytami węchowymi częściej cierpią na depresję, skarżą się na pogorszenie jakości życia i relacji interpersonalnych. Utrata węchu jest też wczesnym sygnałem chorób neurodegeneracyjnych: Alzheimera i Parkinsona.
Podcast jest już 13. z kolei odcinkiem serii podcastów naukowych Arqus Knowledge Pills, w których naukowczynie i naukowcy uniwersytetów sojuszu Arqus opowiadają o swoich badaniach i o współczesnych wyzwaniach dotyczących nauki.
Moderatorami wywiadów są Gerhild Leljak z Uniwersytetu w Graz oraz Pietro Osti z Uniwersytetu w Padwie.
Wszystkie odcinki są dostępne na Spotify i innych tego typu platformach.
Serdecznie polecamy!