Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
obserwatorzy zaćmienia Słońca
fot. Paweł Piotrowski

Zaćmienie Słońca u astronomów

25 października mieliśmy okazję zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca, które w północno-wschodniej części Polski osiągnęło niemal 50% zakrycia powierzchni tarczy słonecznej przez Księżyc. We Wrocławiu zjawisko to nie wystąpiło w aż tak dużej skali, ale dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy obserwować astronomiczny spektakl, w którym, jak przekazał dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego UWr, prawie 1/3 powierzchni Słońca zostało zasłonięte, co odpowiada zaćmieniu części średnicy Słońca wynoszącemu 46%.

Bezpieczną obserwację zaćmienia oraz możliwość zdobycia wiedzy na temat tego zjawiska umożliwił Instytut Astronomii UWr, w którym zebrało się spore grono zainteresowanych. Z pomocą wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wprowadzono zebranych w temat mechanizmu powstawania zaćmień Słońca oraz Księżyca. Prelekcję „Czego możemy się dowiedzieć obserwując zaćmienia Słońca?” wygłosił prof. Arkadiusz Berlicki z UWr, a po apogeum zjawiska dr Marek Stęślicki z Zakład Fizyki Słońca CBK PAN wystąpił z wykładem „Dlaczego nie widzimy zaćmień co miesiąc?”. Dzięki Polskiemu Towarzystwu Miłośników Astronomii tym, którzy nie mogli uczestniczyć w obserwacji w Instytucie Astronomii, udostępniono transmisję online, która umożliwiła również podgląd przebiegu zaćmienia.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail