Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
średniowieczna ulica rumuńska

Wykład prof. Laurențiu Rădvana „Medieval and Pre-Modern Towns in the Romanian Principalities”

Instytut Historii Sztuki serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na ogólnouniwersytecki wykład prof. Laurențiu Rădvana pt. „Medieval and Pre-Modern Towns in the Romanian Principalities”.

Wykład, który odbędzie się 16 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w Instytucie Historii Sztuki (ul. Szewska 36, s. 309), ma na celu przedstawienie charakterystyki miast z obszarów rzadziej uwzględnianych przez badaczy, jakimi były Hospodarstwa Wołowskie i Mołdawskie. Ośrodki miejskie tych terenów wykazywały wiele wzajemnych podobieństw i podlegały swoistym przemianom na przestrzeni dziejów. Od XIV do XVI wieku dostrzegalne było oddziaływanie środkowoeuropejskich modeli organizacji miast, przejawiające się m.in. wyborem spośród mieszczan swojego przedstawiciela (zwanego w Moldawii soltuzem – słowo to dotarło za pośrednictwem Polski) oraz rady miejskiej (składającej się z dwunastu pârgari – od niemieckiego słowa Bürger), przy zachowaniu pewnego poziomu autonomii wewnętrznej.

Z kolei w wiekach XVII i XVIII można zaobserwować powolny proces zwiększania władzy lokalnych książąt, którzy zastępowali lokalnych urzędników swoimi ludźmi. Analogicznie, pod koniec średniowiecza miasta te były silnie powiązane społecznie i gospodarczo ze swoimi partnerami handlowymi na Węgrzech i w Polsce, podczas gdy w czasach nowożytnych zwracały się coraz bardziej w stronę Imperium Osmańskiego. Lokalne społeczności Niemców i Węgrów zastępowały coraz bardziej wpływowe grupy Greków, Wołosów czy Albańczyków. W XVIII wieku pozycja tych miast znacząco zmalała – podlegały kontroli książęcej, a niektóre (te małe lub podupadłe) były nawet przekazywane bojarom lub Kościołowi.

Pomimo zachowania przez oba hospodarstwa autonomii, a ich władcy zachowywali się jak autokraci, podróżni odwiedzający te tereny odnosili wrażenie, że znaleźli się na obszarach władzy osmańskiej. Dopiero zerwanie z Imperium Osmańskim w trakcie XVIII-wiecznych wojen toczących się między wielkimi mocarstwami, umożliwiło reorientację omawianych miast ku Europie. 

 Prof. Laurențiu Rădvan odwiedzi UWr w ramach programu przyjazdów profesorów wizytujących IDUB.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail