Prowadzenie:
Dr hab. Sławomira Kamińska-Berezowska, prof. UŚ, Instytut Socjologii, Uniwersytet Śląski
Goście:
Dr Jan Czarzasty – Zakład Socjologii Ekonomicznej, Instytut Filozofii, Socjologii i Socjologii Ekonomicznej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Dr hab. Adam Mrozowicki, prof. UWr – Zakład Socjologii Pracy i Gospodarki, Instytut Socjologii, Uniwersytet Wrocławski
Dr hab. Paula Pustułka, prof. Uniwersytetu SWPS – Młodzi w Centrum Lab oraz Instytut Nauk Społecznych, Uniwersytet SWPS
XXI wiek to czas wielu kryzysów, począwszy od kryzysu finansowego i gospodarczego, przez kryzys migracyjny, kryzys związany z narastającym eurosceptycyzmem i Brexitem, a skończywszy na kryzysie wywołanym falą populizmu i erozji poparcia dla demokracji parlamentarnej i innych. Na te kryzysy nałożyła się pandemia Covid-19, która wzmocniła większość istniejących kryzysów i wywołała nowe wyzwania i nowe formy kryzysu.
Zespół socjologów i socjoekonomistów z Uniwersytetu Wrocławskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podjął się badania tych wyzwań i kryzysów w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki OPUS COV-WORK. Jego efektem jest książka „Polacy pracujący w czasie Covid-19” (autorzy: Juliusz Gardawski, Adam Mrozowicki, Jan Czarzasty, Jacek Burski, Mateusz Karolak), która ukaże się w grudniu 2022 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego Scholar.
Na podstawie zogniskowanych wywiadów grupowych z pracownikami w edukacji, ochronie zdrowia, pomocy społecznej i logistyce, krytycznej analizy dyskursu medialnego oraz ogólnopolskich badań kwestionariuszowych zespół weryfikacji poddał dwie, sformułowane jeszcze na wiosnę 2020 roku, tezy: o fundamentalnym wpływie pandemii na kryzys neoliberalnego modelu kapitalizmu oraz jego korelatów świadomościowych oraz o pandemii jako czynniku przyspieszającym i pogłębiającym istniejące wcześniej trendy bez wprowadzania rewolucyjnych zmian w świecie pracy. Analizy dostarczyły dowodów słuszności drugiej z wymienionych tez.
W trakcie spotkania z udziałem zespołu COV-WORK oraz zaproszonych badaczek polskiego świata pracy, zastanowimy się, co zostało na świecie i w Polsce po pandemii, która w swych początkowych fazach wydawała się wydarzeniem epokowym? Jakie znaczenia nabierają doświadczenia pandemii w kontekście kolejnych kryzysów – energetycznego, uchodźczego, wojennego i gospodarczego? Czego nauczyliśmy się jako społeczeństwo polskie w czasie pandemii, a jakich lekcji nie odrobiliśmy? Głos w dyskusji zabierze prof. Paula Pustułka, kierowniczka projektu NCN OPUS ULTRAGEN poświęconego doświadczeniom wchodzenia w dorosłość w czasach kryzysów.