Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grupa osób siedząca w sali
Fot. Maria Kozan

Uroczystość w Instytucie Filologii Angielskiej

We wtorek, 20 grudnia, odbyła się w Instytucie Filologii Angielskiej uroczystość nadania salom 208 i 5 imion prof. Jana Cygana i prof. Joanny Błaszczak. Prof. Cygan był cenionym językoznawcą oraz założycielem i wieloletnim dyrektorem wrocławskiej Anglistyki, a prof. Błaszczak była wybitną językoznawczynią i zdobywczynią wielu grantów na szeblu  krajowymi i międzynarodowym. Oboje zmarli w 2021 r. Podczas uroczystości obecni byli między innymi dziekan Wydziału Filologicznego prof. Arkadiusz Lewicki, prodziekan prof. Stefan Kiedroń oraz dyrekcja IFA i Katedry Filologii Niderlandzkiej, z którą Anglistyka dzieli budynek przy ul. Kuźniczej 21/22.

prof. dr hab. Jan Cygan
(1927-2021)

Prof. Jan Cygan był wybitnym językoznawcą i specjalistą w zakresie historii języka angielskiego oraz wieloletnim dyrektorem Instytutu Filologii Angielskiej.

Prof. Cygan urodził się we Lwowie w 1927 r. W 1950 r. uzyskał stopień magistra filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1950-1965 pracował jako lektor języka angielskiego na Politechnice Wrocławskiej. Pełnił w tym okresie również funkcję dyrektora Instytutu Języków Obcych PWr. W latach 1958-1959 odbył studia w zakresie językoznawstwa stosowanego jako stypendysta British Council na Uniwersytecie Edynburskim. W 1965 r. obronił pracę doktorską i został zatrudniony na Uniwersytecie Wrocławskim – najpierw jako adiunkt (1965-1968), a następnie jako docent (1968-1977), profesor nadzwyczajny (1977-1991) i profesor zwyczajny (1991-1998). W 1971 r. prof. Cygan uzyskał habilitację na podstawie rozprawy Aspects of English Syllable Structure. W latach 70. i 80. profesor odbył staże naukowe m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Centrum Językoznawstwa Stosowanego w Arlington, w University College London, na Uniwersytecie w Austin oraz na nowojorskim Uniwersytecie Columbia. Do jego najważniejszych publikacji książkowych, oprócz wspomnianej monografii habilitacyjnej, należą następujące pozycje: Interrogation in English (1973), Strukturalne podstawy gramatyki angielskiej (1976) oraz Język angielski na tle porównawczym: komentarz historyczny do wybranych zagadnień fonologii i morfologii (1990).

Prof. Cygan był także twórcą i kierownikiem Katedry Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim w latach 1969-1975, a od 1975 r. dyrektorem nowo ustanowionego Instytutu Filologii Angielskiej, którym kierował (z przerwą w latach 1987-1991) do 1996 r. Profesor był także redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Anglica Wratislaviensia” w latach 1971-1998. Po przejściu na emeryturę, w 2002 r., prof. Cygan stworzył rys historyczny naszego Instytutu pt. Z dziejów wrocławskiej anglistyki. W 2015 r. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego przyznał prof. Cyganowi Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego za wybitne zasługi dla rozwoju Uczelni.

prof. dr hab. Joanna Błaszczak
(1971-2021)

Prof. Błaszczak była profesorem nauk humanistycznych, kierowniczką Pracowni Badań Eksperymentalnych nad Językiem, założycielką i koordynatorką studiów Empirical and Theoretical Linguistics (ETHEL) oraz wieloletnią pracowniczką Instytutu Filologii Angielskiej.

Prof. Błaszczak ukończyła studia językoznawcze i ekonomiczne na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Swoją karierę naukową kontynuowała na tej samej uczelni, gdzie ukończyła studia doktoranckie z wyróżnieniem i uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w 2000 r. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 2008 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poczdamskiego. W latach 1999-2008 pracowała na Uniwersytecie Poczdamskim, najpierw jako pracownik naukowy w różnych projektach, później jako adiunkt w Instytucie Językoznawstwa Ogólnego Uniwersytetu Poczdamskiego. W 2008 r. zatrudniona była w Zentrum für Allgemeine Sprachwissenschaft w Berlinie w projekcie „Sprachen an Deutschlands Schulen”. Dnia 1 października 2008 r. została mianowana profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Wrocławskiego. Od tego czasu pracowała na Wydziale Filologicznym, w Instytucie Filologii Angielskiej. W 2008 r. objęła kierownictwo Pracowni Językoznawstwa Ogólnego i Porównawczego, która w 2015 r. została przekształcona w Pracownię Badań Eksperymentalnych nad Językiem. Ponadto prof. Błaszczak była kierownikiem wydawnictwa Center for General and Comparative Linguistics, a od 2015 r. koordynatorem programu studiów magisterskich w języku angielskim opartego na wzorcach zachodnich “Empirical and Theoretical Linguistics” (ETHEL).

Począwszy od 2010 r., prof. Błaszczak zdobywała różne granty w konkursach krajowych i zagranicznych (trzy granty FNP, grant OPUS/NCN, dwa granty DAAD na projekty polsko-niemieckie i grant z Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki na realizacje wspólnego projektu z Leibniz-ZAS Berlin). W ramach zdobytych grantów zorganizowała nowoczesną pracownię naukową i dwa laboratoria psycholingwistyczne. Za działalność organizacyjną i naukową otrzymała m.in. czterokrotnie Nagrodę Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2015 r., jak również Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii „Naukowiec przyszłości”. Prof. Błaszczak była opiekunem ponad 30 prac magisterskich, wypromowała także czterech doktorów na Uniwersytecie Wrocławskim.

Dnia 11 lutego 2021 r., na pięć miesięcy przed śmiercią, prof. Błaszczak uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail