Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Gmach

Analizy izotopowe – narzędzie detektywa w badaniach środowiskowych

Wiele z podstawowych pierwiastków wchodzących w skład wód, gleb, powietrza, skał czy organizmów żywych zawiera różne izotopy, czyli atomy różniące się masą, ale mające identyczne właściwości chemiczne. Różnice w zawartości różnych izotopów w poszczególnych próbkach są jak ich charakterystyczny odcisk palca. Dzięki nim dostajemy dodatkową informację o danej substancji, zaglądamy bardziej w głąb jej struktury i możemy z niej „wyczytać” pochodzenie tej substancji lub zidentyfikować procesy, jakie miały wpływ na jej przemiany. Niczym detektyw możemy np. rozróżnić zanieczyszczenia wód pochodzące z działalności człowieka od substancji naturalnych, prześledzić migracje ptaków lub miejsca zamieszkania ludzi, określić jakie temperatury panowały w dalekiej przeszłości, wykryć fałszerstwa przy produkcji żywności, czy nawet zidentyfikować sztuczne substancje dopingowe we krwi człowieka. Na wykładzie dr hab. Dominiki Lewickiej-Szczebak pt.: „Analizy izotopowe – narzędzie detektywa w badaniach środowiskowych: poznamy, jak działa to detektywistyczne narzędzie i rozpracujemy poszczególne „kryminalne” zagadki z szerokiego zakresu badań przyrodniczych.

Wykład odbędzie się w dniu 21.01.2023 o godzinie 10:00 w Sali 503 przy pl. M. Borna 9 we Wrocławiu i zdalnie, pod linkiem.  

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail