Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
duży mikroskop zajmujacy duzża część laboratorium, w którym stoi
Fot. Paweł Piotrowski

Pracownia Technik Mikroskopowych otwarta!

Badacze UWr mogą już korzystać z nowoczesnego mikroskopu elektronowego. Otwarciu Pracowni Technik Mikroskopowych towarzyszyła prezentacja nowoczesnych narzędzi badawczych. Transmisyjny mikroskop elektronowy Talos L120C to nowe możliwości i praca na wysokim światowym poziomie.

Oficjalne otwarcie Pracowni Technik Mikroskopowych Wydziału Nauk Biologicznych UWr z okazji uruchomienia transmisyjnego mikroskopu elektronowego Talos L120C firmy Thermo Fisher Scientific odbyło się 23 stycznia 2023. Zakup mikroskopu był finansowany w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza w II edycji konkursu na finansowanie aparatury badawczej, a osobą odpowiedzialną za przygotowanie wniosku i inicjatorką projektu była pani profesor Małgorzata Daczewska (kierownik Zakładu Biologii Rozwoju Zwierząt WNB UWr). Na spotkanie przybyły władze wydziału: dziekan wydziału dr hab. prof. Marcin Kadej, panie prodziekan dr hab. Elżbieta Myśków i dr hab. Donata Wawrzycka oraz pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych. W spotkaniu wziął również udział pan Jakub Chocyk z firmy Labsoft, która jest przedstawicielem firmy Thermo Fisher Scientific w Polsce.

– Transmisyjny mikroskop elektronowy (TEM) jest w obecnych czasach jednym z podstawowych narzędzi w pracy szerokiej grupy naukowców zajmujących się badaniami strukturalnymi z zakresu nauk o życiu, począwszy od morfologów po genetyków i biologów molekularnych. TEM umożliwia obrazowanie ultrastruktury w skali mikro – i nanometrycznej materiałów biologicznych, m.in. tkanek roślinnych i zwierzęcych oraz ich fragmentów, komórek pochodzących z hodowli komórkowych, bakterii, grzybów oraz wirusów.
Mikroskop elektronowy Talos L120C to nowe możliwości i praca na wysokim światowym poziomie. Prócz wysokiej jakości obrazowania i komfortu pracy, który daje elektroniczne sterowanie wszystkimi parametrami mikroskopu i możliwość pracy przy świetle dziennym, mikroskop wyposażony jest w system tomografii komputerowej, system STEM i EDS. System tomografii komputerowej wraz z dedykowanym oprogramowaniem umożliwia rekonstrukcję 3D obrazów ultramikroskopowych a system EDS badanie składu pierwiastkowego próby – mówi doktor Marta Mazurkiewicz-Kania.

W Pracowni Technik Mikroskopowych przygotowuje się materiał do badań w mikroskopie elektronowym transmisyjnym (utrwalanie materiału, zatapianie, krojenie na skrawki ultracienkie, kontrastowanie), skaningowym (utrwalanie materiału, suszenie, napylanie) i konfokalnym. Poza preparatyką Pracownia oferuje obserwacje, analizę i dokumentację fotograficzną materiałów dla pracowników UWr oraz innych jednostek naukowo-badawczych. Pracownia ta jest jedyną w UWr pracownią wykonująca analizy materiałów biologicznych z użyciem mikroskopii elektronowej.

– Wraz z uruchomieniem nowego mikroskopu zyskaliśmy również komfort pracy w zakresie preparatyki materiału. Dodatkowo możliwość korelacji obrazu w mikroskopie świetlnym i mikroskopie elektronowym, przy jednym stanowisku, znacząca ułatwi interpretację wyników badań. Wykorzystanie dużych monitorów komputerowych do obrazowania materiału umożliwi analizę preparatu jednocześnie przez operatora i zleceniodawcę badań, co ułatwia wzajemne konsultacje. Pozwoli to także na komfortowe prowadzenie zajęć dydaktycznych – dodaje mgr Sylwia Nowak

Transmisyjny mikroskop elektronowy Talos L120C firmy Thermo Fisher Scientific pozwoli na prowadzenie różnego rodzaju badań materiału biologicznego (i nie tylko), wszelkie analizy powierzchni oraz ultrastruktury wewnętrznej materiałów biologicznych i składu pierwiastkowego próbek organicznych i nieorganicznych, m.in. polimerów, stopów, tworzyw sztucznych i różnego rodzaju komponentów. To uniwersalne zastosowanie pozwoli na współpracę nie tylko ze środowiskiem naukowym zajmującym się dziedziną badań biologicznych, przyrodniczych i medycznych, ale również ze specjalistami z wielu innych różnych dziedzin. Badania z wykorzystaniem wysokiej klasy transmisyjnej mikroskopii elektronowej przyczynią się do zwiększenia szansy pozyskiwania funduszy na realizację projektów badawczych na najwyższym światowym poziomie.  Pozwoli to także na rozwój współpracy naukowej zarówno w środowisku naukowym o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail