
Olimpiada Chemiczna na UWr
W piątek, 27 stycznia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się pisemna część II etapu 69 Olimpiady Chemicznej.
Olimpiada Chemiczna organizowana jest przez Polskie Towarzystwo Chemiczne. Jest to jedna z trudniejszych olimpiad przedmiotowych, jednak każdego roku spora grupa uczniów w Dolnego Śląska i Województwa Opolskiego (Okręg Wrocławski Olimpiady Chemicznej) chce się zmierzyć z jedną z najciekawszych olimpiad przedmiotowych.
W tym roku Olimpiada Chemiczna organizowana jest już po raz 69, a prawdę mówiąc 70, bo pierwsza olimpiada miała numer 0. Organizatorem w Województwie Dolnośląskim i Opolskim jest Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego przy współpracy Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Opolskiego. Są to zawody wieloetapowe. W trakcie etapu wstępnego uczniowie rozwiązują przesłane im zadania korzystając ze wszystkich dostępnych pomocy naukowych. Jest to ważny etap przygotowania, który pozwala zorientować się w specyfice zadań olimpijskich. Kolejny etap to 4-5 godzinne zawody, w czasie których uczniowie otrzymują zadania z różnych działów chemii. Ten etap organizowany jest tradycyjnie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W poprzednich latach brało w nim udział nawet 130 uczniów, w tym roku tylko, a może aż, 67 zawodników. Sądzimy, że głównym „winowajcą” mniejszej ilości chętnych jest epidemia, która utrudniła kontakty uczniów z nauczycielami i tym samym przygotowanie do olimpiady. Drugi etap olimpiady, to już zawody dwudniowe. Pierwszego dnia uczniowie rozwiązują zadania rachunkowe, w drugim dniu stają przed stołem laboratoryjnym i wykonują zadania praktyczne. Pierwszą część tradycyjnie organizuje wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, część laboratoryjną olimpijczycy wykonują na Politechnice Wrocławskiej. W tym roku do drugiego etapu olimpiady zakwalifikowało się 9 uczniów. Następny etap olimpiady jest etapem ogólnopolskim i jest organizowany w Warszawie. Najlepsi uczniowie biorą potem udział w zawodach międzynarodowych.
Przygotowanie do Olimpiady chemicznej to spore wyzwanie dla uczniów, ponieważ trzeba opanować nie tylko cały program chemii na poziomie licealnym, ale uzupełnić o elementy poznawane dopiero na studiach chemicznych. Sukces ucznia w tak trudnej olimpiadzie jest w bardzo dużym stopniu zasługą nauczycieli, ale i rodziców lub opiekunów, którzy potrafią zachęcić młodzież do bardzo ciężkiej i wytrwałej pracy. Start w olimpiadzie chemicznej to dla uczniów możliwość porównania swoich umiejętności z rówieśnikami. Ci którzy zostaną finalistami są zwolnieni z matury z chemii i mają ułatwiony wstęp na wiele uczelni. Laureaci mają wolny wstęp na wszystkie polskie uczelnie. Niezależnie od wyników olimpiada to piękna przygoda i świetna zabawa. Wielu znanych chemików, również ze środowiska wrocławskiego zaczynało swoją przygodę z chemią właśnie od olimpiady chemicznej. Mamy nadzieję, że wśród obecnych uczestników Olimpiady Chemicznej są nasze koleżanki i koledzy, przyszli pracownicy naukowi wrocławskich uczelni.
Autor:
Dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr
Przewodniczący Komitetu Okręgowego
Olimpiady Chemicznej we Wrocławiu



















































