Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Fot. Paweł Piotrowski
Fot. Paweł Piotrowski

Inaugurujemy Rok Kopernika na Uniwersytecie Wrocławskim

W Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Wrocławskiego kilkuset uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i licealistów świętowało dziś zbliżające się 550. urodziny Mikołaja Kopernika.

Uczniowie mieli wyjątkową okazję zobaczenia pierwszego wydania dzieła, które zmieniło świat – „O obrotach sfer niebieskich”, a także innych dzieł pionierów astronomii: Ptolemeusza, Tychona de Brache, Jana Keplera, Jana Heweliusza czy Galileusza.

Uczestniczyli także w wykładzie dr. Pawła Presia z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „550 lat astronomii – od Mikołaja Kopernika do teleskopu kosmicznego Jamesa Webba”.

Dzień z Kopernikiem jest pierwszym z serii wydarzeń, które Biblioteka Uniwersytecka UWr przygotowuje we współpracy z Wydziałem Fizyki i Astronomii UWr a także z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Grażyna Piotrowicz, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej UWr, zaznaczyła: – Rok Kopernika dopiero się zaczyna. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy organizować cały szereg wydarzeń, wystaw, oprowadzań kuratorskich po naszych zbiorach.

Dr Dorota Sidorowicz-Mulak, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich podkreśliła, że w Ossolineum znajduje się nie tylko pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich”, ale także inne klasyczne dzieła pochodzące jeszcze z lwowskich zbiorów Ossolineum.

Prof. Michał Tomczak, dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii, zapowiedział, że chciałby, by wrocławianie poznali tekst wielkiego dzieła Kopernika i zaprosił na publiczne czytanie „O obrotach sfer niebieskich”.

Szczegóły uniwersyteckiego Roku Kopernika będą sukcesywnie pojawiały się na naszych stronach internetowych.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail