
Tom XXIII – Poznanie Świata. Dzieje i dzieła człowieka
Tom XXIII powstawał w szczególnie trudnych warunkach, na które wpływ miała pandemia COVID-19. Po raz pierwszy w długiej historii Studium Generale zawieszone zostały publiczne spotkania seminaryjne.
Tom otwierają problemy kosmologii, rezultaty badań korony słonecznej przez sondę Parker Solar Probe. Wydawałoby się, że czymś zdecydowanie bardziej „przyziemnym” jest paleogeografia Dolnego Śląska, należy jednak pamiętać, że w historii naszej Ziemi jest zawarta prawda o tym, co nas może czekać w przyszłości.
Obok zagadnień o charakterze kosmicznym, globalnym i lokalnym, ludzkość od dawna fascynuje się mikroświatem. Zastosowanie wiedzy o mikroświecie pozwala na stworzenie coraz bardziej precyzyjnych metod badań fizycznych, stosowanych nie tylko w eksperymentalnych, ale i rutynowych badaniach organizmu człowieka.
Część historyczna podejmuje temat najnowszych koncepcji początków ludzkości, a także cywilizacji starożytnego Egiptu i cywilizacji rzymskiej. Ogromną rolę cywilizacyjną od początków ludzkości odgrywały mosty; niektóre z nich przeszły do historii jako trwałe ikony – nie tylko jako obiekty użytkowe, ale pomniki sztuki i techniki. Architektura towarzyszyła ludzkości od czasów najdawniejszych. Różnorodność stylów architektonicznych i pomysłowość w tym obszarze aktywności człowieka, łączącej sztuki piękne i technikę, budzi podziw i często niekłamany zachwyt.