
Arqus dla Ukrainy – warsztaty
W dniach 24-25 kwietnia na Uniwersytecie Wrocławskim odbywają się warsztaty, które mają wspomóc rozwój edukacji akademickiej w Ukrainie. Wezmą w nich udział przedstawiciele uczelni wyższych z Kijowa, Lwowa i z Czerniowców.
Każda pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów jest ważna. – Jednak nie skupiajmy się wyłącznie na pomocy militarnej czy humanitarnej, chcielibyśmy wskazać ukraińskiemu środowisku akademickiemu również możliwe drogi rozwoju, kierunki w jakich poruszają się obecnie uczelnie europejskie – mówi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz.
– Temu właśnie mają służyć warsztaty organizowane z naszymi partnerami z uczelni zrzeszonych w Arqus – wyjaśnia prorektorka UWr prof. Patrycja Matusz. – Warsztaty kierowane są do kadry administracyjnej oraz naukowej wyższych uczelni z Ukrainy (Lwowski Uniwersytet Narodowy, Narodowy Uniwersytet Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy, Kijowski Uniwersytet Narodowy).
Podczas warsztatów eksperci omawiają m.in. „Współczesny model zarządzania uczelnią wobec wyzwań XXI wieku na przykładzie Konsorcjum Arqus”. Myślą przewodnią tych warsztatów jest odpowiedzialność uczelni wobec wyzwań XXI w. Ponadto prezentowana jest metodologia budowania konsorcjum oraz zarządzania projektami w środowisku międzykulturowym.
Przedstawiciele kadry akademickiej z ukraińskich uczelni mają okazję zapoznać się również metodologią budowania wspólnych programów studiów, a kadra administracyjna zapoznaje się z ideą społecznej odpowiedzialność w biznesie.
Spotkanie jest możliwe dzięki funduszom NAWA. Stanowią element szerszej współpracy ze stroną ukraińską. Również środki z NAWY umożliwią udział doktorantów z ukraińskich uczelni w dwóch szkołach letnich organizowanych na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsza dotyczyć będzie demokracji, druga – speleologii.
Już w maju doktoranci – również z Uniwersytetu Wrocławskiego – będą mogli wziąć udziału w Letniej Szkole Arqus poświęconej demokracji: „Ukraine on the Road to Europe”. – Szkoła organizowana jest pod patronatem Arqus Alliance i będziemy gościć we Wrocławiu kilku doktorantów z tego sojuszu oraz kilku z uczelni ukraińskich – mówi prof. Piotr Sula (Zakład Systemów Politycznych i Administracyjnych, Instytut Politologii UWr).
Wybuch wojny w oczywisty sposób zakłócił edukację na wszystkich poziomach, w tym akademickim. Oprócz ogromnych zniszczeń infrastruktury, pracownicy, a także studenci zostali odcięci od normalnego procesu kształcenia, co jest bardzo istotne szczególnie m.in. dla studentów kierunków przyrodniczych (udział w praktykach i ćwiczeniach terenowych).
– W ubiegłym roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję Międzynarodowej Letniej Szkoły Krasu i Speleologii na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej z udziałem studentów z Ukrainy i Polski. Zajęcia prowadzone były przez wykładowców z Polski, Ukrainy i Włoch. Szkoła okazała się wielkim sukcesem – podkreśla prof. Krzysztof Stefaniak (Zakład Paleozoologii, Wydział Nauk Biologicznych UWr). – I z tych powodów postanowiliśmy kontynuować pomysł szkoły letniej, jednak w szerszej formule z udziałem studentów z uczelni zrzeszonych w Arqus European University Alliance.
Szkoła letnia planowana jest 16-23 lipca we Wrocławiu (Dolny Śląsk), oraz w Siedlcu koło Złotego Potoku (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska). A jej tematem przewodnim będą „Jaskinie i obszary krasowe jako unikalne kapsuły czasu, które pozwalają dotrzeć zarówno do przeszłych, jak i przyszłych środowisk Ziemi, w tym ich ochrony wynikającej z zagrożeń związanych z antropopresją i globalnym ociepleniem”.
Program wydarzenia w załączniku.
Tutaj pisaliśmy więcej o działaniach Arqus dla Ukrainy.










































