Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Dwie uśmiechnięte młode kobiety
Fot. Mateusz Banucha

Studentki laureatkami programu BioLAB

Z przyjemnością informujemy, że dwie studentki Wydziału Chemii, Paulina Macierzyńska i Aleksandra Sokołowska uzyskały stypendium Programu BioLab w tegorocznej edycji konkursu. W ramach programu BioLAB odbędą roczny staż naukowy na University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas (Texas, Stany Zjednoczone).

O Laureatkach

Pani Aleksandra Sokołowska interesuje się biochemią i krystalografią. Ciekawią ją badania strukturalne, w szczególności te wykorzystujące metodę dyfrakcji rentgenowskiej, cząsteczek biologiczne ważnych – zarówno makromolekuł jak i tych mniejszych, „organicznych”. Będąc na specjalności „Chemia organiczna” szczególną sympatią darzy też ten dział chemii i syntezę organiczną.
W ramach stażu Pani Aleksandra będzie się zajmować badaniem biochemicznych i strukturalnych mechanizmów regulacji genów, w których uczestniczy RNA.

Z kolei głównym zainteresowaniami Pani Pauliny Macierzyńskiej są nowoczesne metody badania próbek biologicznych do celów kryminalistycznych m.in spektrometria mas, techniki chromatograficzne oraz metody sprzężone (LC-MS, GC-MS).  W swojej pracy magisterskiej zajmuje się opracowywaniem metod oznaczania wybranych pestycydów w próbkach biologicznych przy użyciu techniki MALDI-MS. Dodatkowo ciekawią ją tematy związane z biochemią, farmakokinetyką oraz projektowaniem substancji leczniczych.
Projekt realizowany przez Panią Paulinę skupiać się będzie na badaniu nieprawidłowo fałdujących się białek tworzących amyloidy, które powiązane są z chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym z chorobą Alzheimera.

Obu Paniom gratulujemy i trzymamy kciuki za realizację projektów!

O programie

Program BioLAB to roczny staż dla studentów nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych i medycznych (biologia, biochemia, biofizyka, bioinformatyka, biotechnologia, chemia, fizyka, farmacja, medycyna, itp.) w czterech amerykańskich instytucjach naukowych: University of Virginia, University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation oraz UT Southwestern Medical Center.

Stypendium programu BioLAB jest organizowane ze wsparciem Komisji Fullbrighta

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail