
Oświadczenie
W związku z pojawiającymi się w internecie opiniami, że zlecona Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach przez Uniwersytet Wrocławski „Analiza potencjału konsolidacyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu w ramach kompleksowej analizy due diligence” (w skrócie: Analiza) została jakoby wykonana nierzetelnie, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz że nie spełnia wymogów wynikających ze specyfikacji o istotnych warunkach zamówienia, wyjaśniamy, że:
1. Pomysł konsolidacji obu wrocławskich uczelni rozważany był od wielu lat.
2. Uniwersytet Wrocławski w okresie kadencji JM Rektora prof. dr. hab. P. Wiszewskiego podjął decyzję o przeprowadzeniu szczegółowej analizy w zakresie potencjału badawczego, uwarunkowań prawnych, sytuacji finansowej i modeli możliwych do zastosowania po zakończeniu procesu konsolidacji.
3. Koszty opracowania analizy due diligence oparto o środki Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach projektu „Wspieranie projektów konsolidacji uczelni”.
4. Kontynuując rozpoczętą wcześniej procedurę i wyniki przeprowadzonego przetargu, JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. R. Olkiewicz powołał Komitet Sterujący, składający się z przedstawicieli Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich.
5. Projekt ten finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a UJK jako wykonawcę. Analizy wybrano w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego.
6. W styczniu br. podpisana została umowa z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach (dalej UJK) na wykonanie wspomnianej wyżej Analizy. Warto zaznaczyć, że UJK uzyskał w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego największą liczbę punktów. To zobowiązało Komisję Przetargową do wskazania go jako zwycięzcy przetargu.
7. Komitet Sterujący czuwa nad prawidłowym przebiegiem procedury powstawania Analizy oraz będzie rekomendował rozwiązania dotyczące procesów konsolidacyjnych.
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, po zapoznaniu się z roboczą wersją Analizy oraz po przeczytaniu przesłanych mu uwag przez pracowników uczelni, podchodzi do nadesłanego tekstu z dużą rezerwą. Ze względu na wątpliwości, które pojawiły się w ostatnich dniach, władze uczelni zdecydowały o przesłaniu roboczej wersji Analizy do oceny prawnej mającej stwierdzić zgodność tekstu z istotnymi warunkami zamówienia, które były podstawą przetargu oraz z zapisami umowy.
Ponadto zdecydowano o poddaniu materiału analizie przez ekspertów z dziedziny informatyki, w zakresie ewentualnego wykorzystania przy jego tworzeniu sztucznej inteligencji. Uzyskane w ten sposób opinie, zostaną przekazane Komitetowi Sterującemu, który podejmie decyzję o dalszych krokach.
Należy podkreślić, że wszelkie działania dotyczące Analizy będą przebiegały w sposób rozważny, z zachowaniem opisanych w prawie procedur, czego wymagają zarówno powaga Uniwersytetów Wrocławskiego i Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, jak i samego tematu będącego przedmiotem Analizy.
Rzeczniczka Prasowa UWr
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz