Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
kobieta w średnim wieku, z ciemnymi włosami spiętymi z tyłu, w oklarach i zielonej kurtce, w tle widoczne drzewo
fot. Alina Metelytsia

Na marginesie współczesnego społeczeństwa

Badaczki i badacze otrzymają niemal 520 mln zł na realizację swoich projektów z NCN. W rozstrzygniętych 18 maja konkursach OPUS 24 i SONATA 18 złożono 3015 wniosków, spośród których 363 zostały zakwalifikowane do finansowania.

Naukowcy i naukowczynie z Uniwersytetu Wrocławskiego zdobyli w obu konkursach szesnaście grantów o łącznej wartości 24 675 537 zł.

Wśród laureatów konkursu SONATA jest dr Eva Duda, która zdobyła fundusze z Narodowego Centrum Nauki na projekt zatytułowany „Intersekcjonalność migracji, niepełnosprawności oraz gender we współczesnej Polsce”.

Problem, na którym skupia się ten projekt, jest powiązany ze społeczną konstrukcją statusu migranta, statusu osoby z niepełnosprawnościami oraz gender i powiązaniami między nimi. 

Co łączy migranta z osobą z niepełnosprawnością oraz gender?

Zdaniem badaczki są to jedne z najbardziej marginalizowanych grup społecznych.

Projekt ma zatem na celu połączenie trzech konceptów z zakresu socjologii, aby zidentyfikować powiązania między niepełnosprawnością, migracją oraz gender, a także zbadać doświadczenia migrantów z niepełnosprawnościami jako tych, którzy są jednymi z najbardziej marginalizowanych grup we współczesnych społeczeństwach.

Poprzez ten projekt zamierzam zebrać nową wiedzę i pogłębić rozumienie migrantów z niepełnosprawnościami oraz gender i przyczynić się do większej inkluzywności w Naukach Społecznych – mówi Eva Duda. Uczestnikami badania będą osoby z historią migracji oraz niepełnosprawnościami, zarówno migranci zarobkowi jak i przymusowi, a także kluczowi informatorzy z organizacji, które pracują z migrantami oraz osobami z niepełnosprawnościami.

* * *

Dr Eva Duda – adiunkt w Inkubatorze Doskonałości Naukowej – Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą (Wydział Filologiczny UWr). Socjolożka i politolożka z doktoratem z polityki społecznej. We wcześniejszej pracy skupiała się m.in. na migracjach na terenie Unii Europejskiej, przede wszystkim między Polską a Wielką Brytanią, oraz gender. Szczególnie interesuje się intersekcjonalnością oraz holistycznym patrzeniem na drugiego człowieka, jako osobę, która w każdym momencie przejawia wiele cech (np. gender, obywatelstwo, nie/pełnosprawność), co się odzwierciedla w ich przynależności (lub nie) do danych grup społecznych.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail