Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
OleszkiewiczAnna
dr hab. Anna Oleszkiewicz, prof. UWr

Rola węchu w rozwoju dziecka

Badaczki i badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego zdobyli z Narodowego Centrum Nauki w rozstrzygniętych w maju konkursach OPUS i SONATA kilkanaście grantów o łącznej wartości 24 675 537 zł.

Jest wśród nich dr hab. Anna Oleszkiewicz, prof. UWr – profesorka w Zakładzie Eksperymentalnej Psychologii Społecznej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego (Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych).

Na badania pt. „Rozwój zdolności węchowych a rozwój poznawczy i emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym – badanie podłużne” otrzymała 1 279 292 zł.

W swojej pracy naukowej bada uwarunkowania zdolności węchowych oraz możliwości rehabilitacji węchu. Promotorka znaczenia węchu dla dobrostanu psychicznego człowieka. W ramach uzyskanego finansowania będzie weryfikowała założenie, że rozwój węchowy dzieci w wieku przedszkolnym jest powiązany z ich rozwojem poznawczym i emocjonalnym. Jest to czwarty grant OPUS uzyskany przez badaczkę.

Wraz z m.in. prof. Agnieszką Sorokowską współpracuje też z zespołami na Uniwersytecie w Jenie oraz na Uniwersytecie Karola w Pradze, które badają rolę węchu w budowaniu relacji rodzic-dziecko.

Zanieczyszczeniom środowiska m.in. smogowi i jego wpływowi na węch poświęcony był jej poprzedni OPUS (edycja 20). – Mamy już pierwsze wyniki badań prowadzonych w 11 rejonach świata, które potwierdzają, że zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do pogorszenia wrażliwości węchowej – mówi nasza badaczka.

W poprzednich latach prof. Oleszkiewicz w swoich badaniach sprawdzała również m.in. czy osoby niewidome i głuche mają lepszy/gorszy węch i smak, a także w jaki sposób potencjalna kompensacja sensoryczna (czyli wzrost wrażliwości jednego zmysłu w efekcie utraty innego) wpływa na relacje społeczne i funkcjonowanie w codziennym życiu tych osób.

Prof. Anna Oleszkiewicz to również laureatka stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, stypendium dla wybitnych młodych naukowców, nagrody Niemieckiego Towarzystwa Otorynolaryngologicznego oraz nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia. Autorka blisko 100 artykułów naukowych o zasięgu międzynarodowym.

Więcej o najnowszym projekcie można przeczytać tutaj.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail