Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młody mężczyzna z brodą i długimi brązowymi włosami w ciemnoczerwonej bluzie

Badacz teorii grup

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło w maju wyniki konkursów OPUS 24 i SONATA 18. Najlepszym z projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursie SONATA okazał się projekt pt. „Grupy biautomatyczne i niedodatnio zakrzywione, kierowany przez dr. Motiejusa Valiunasa z Instytutu Matematycznego UWr (Wydział Matematyki i Informatyki UWr).

Dr Motiejus Valiunas pochodzi z Wilna na Litwie, gdzie ukończył liceum w 2012 roku. Jest laureatem Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej oraz Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Studia magisterskie z matematyki odbył na Uniwersytecie w Cambridge (Wielka Brytania), a doktorat obronił pod kierunkiem dr. Armanda Martino na Uniwersytecie w Southampton (Wielka Brytania) w roku 2019. Od tego czasu jest pracownikiem Instytutu Matematycznego UWr.

Specjalizuje się w geometrycznej teorii grup: interesuje się działaniami grup na przestrzeniach niedodatnio zakrzywionych. Jest autorem kilkunastu prac naukowych opublikowanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach.

Projekt naukowy, na który zdobył finansowanie dotyczy badań w zakresie teorii grup. Pojęcie grup jest klasycznym pojęciem, zajmującym centralną rolę w matematyce teoretycznej. Służy ono do opisu symetrii danego obiektu. Oprócz matematyki, grupy i symetrie mają również podstawowe znaczenie w naukach przyrodniczych. W fizyce grupy pomagają nam zrozumieć Wszechświat i są kluczowe, na przykład, w teorii strun. W chemii symetrie można wykorzystać do rozróżnienia stereoizomerów oraz opisania ich różnych właściwości chemicznych. W biologii grupy są szeroko stosowane w badaniach kapsydów (skorup) wirusów.

Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail