Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młody mężczyzna o brązowych włosach, z brodą, w granatowej koszulce

Naukowiec z UWr współautorem publikacji w Nature Astronomy!

Jednym ze współautorów artykułu „Could quantum gravity slow down neutrinos?” (Czy grawitacja kwantowa może spowalniać neutrina?”), który ukazał się 12 czerwca w prestiżowym czasopiśmie „Nature Astronomy”, jest dr hab. Giacomo Rosati, prof. UWr z Wydziału Fizyki i Astronomii. Pozostałymi autorami publikacji są Giovanni Amelino-Camelia, Maria Grazia Di Luca, Giulia Gubitosi (Uniwersytet w Neapolu) i Giacomo D’Amico (Uniwersytet w Bergen). Opublikowana praca stanowi kamień milowy w dziedzinie badań nad grawitacją kwantową, dowodząc wstępnego wsparcia statystycznego dla grawitacji kwantowej.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Neapolu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu w Bergen przeanalizował model propagacji cząstek oparty na grawitacji kwantowej, w którym prędkość ultrarelatywistycznych cząstek maleje wraz ze wzrostem energii. Zakłada się, że wpływ ten jest nieznaczny, proporcjonalny do stosunku energii cząstek do skali Plancka, ale podczas obserwacji bardzo odległych źródeł astrofizycznych może on kumulować się do obserwowalnych poziomów. W badaniu wykorzystano rozbłyski gamma zaobserwowane przez teleskop Fermi i ultrawysokoenergetyczne neutrina wykryte przez Obserwatorium Neutrin IceCube, testując hipotezę, że niektóre neutrina i niektóre rozbłyski gamma mogą mieć wspólne pochodzenie, ale są obserwowane w różnym czasie w wyniku zależnego od energii zmniejszenia prędkości.

Łącząc dane z IceCube i Fermi, zespół badaczy znalazł wstępne dowody potwierdzające modele grawitacji kwantowej, które przewidują ten efekt. Jest to kamień milowy w dziedzinie badań nad grawitacją kwantową, ponieważ po raz pierwszy znaleziono taki poziom dowodów statystycznych wspierających grawitację kwantową. Chociaż to dopiero wstępne wyniki, stanowią one solidną podstawę do dalszych szczegółowych badań- zespół z Wrocławia, Neapolu i Bergen nadal zbiera dane z teleskopów promieniowania gamma i neutrin. Nawet jeśli przyszłe dane nie potwierdzą tego efektu, odkrycia te zapewniają rygorystyczne ograniczenia parametrów odpowiednich modeli, co już jest znaczącym krokiem w badaniach nad grawitacją kwantową.

Źródło: Wydział Fizyki i Astronomii UWr.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail