Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Kobieta w średnim wieku w ciemnej koszuli stoi z założonymi rękami przy aparaturze złożonej z rur, wężyków i kabli w kolorze stali

Dr Karolina Idczak laureatką konkursu w ramach Programu INNOGLOBO

Dr Karolina Idczak z Zakładu Elektroniki Emisyjnej Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki i Astronomii została laureatką II konkursu w ramach Programu INNOGLOBO, znajdującego się w ofercie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kierowany przez dr Karolinę Idczak projekt badawczy pt. Badania nanomateriałów do budowy anod baterii litowych charakteryzujących się dużą gęstością energii oraz wysoką kinetyką reakcji (NA-LIB) uzyskał finansowanie w wysokości
1 499 708,31 złotych.

INNOGLOBO to nowy międzynarodowy program otwarty stanowiący uzupełnienie dotychczasowej oferty NCBR w ramach prowadzonej współpracy międzynarodowej.

alt/--

Projekt, który będzie realizowany przez dr Karolinę Idczak, dotyczy badań rozwojowych szerokiej grupy nanomateriałów do budowy anod w bateriach litowo-jonowych, których właściwości będą odpowiadały obecnie stawianym wymaganiom, jakim są duża gęstość energii i szybki czas ładowania.

Dyskusja dotycząca tych kluczowych aspektów odbywa się na wielu płaszczyznach i dotyczy zarówno zagadnień podstawowych stosowanych materiałów, jak i pracy pełnych systemów akumulatorowych.

W założeniu, idealna bateria powinna charakteryzować się długim czasem życia, dużą gęstością energii i mocy oraz zapewniać długi czas pracy (na jednym ładowaniu) przy maksymalnie krótkim czasie potrzebnym na kolejne ładowania. Niestety, procesy fizyczne ukryte za tymi potrzebami wymagają różnych cech od materiałów budulcowych, co prowadzi do tzw. konfliktu interesów i zmusza badaczy do poszukiwania kompromisów między właściwościami materiałów a uzyskaniem pożądanych parametrów baterii.

W oparciu o dostępną wiedzę i materiały, planowane jest zastosowanie materiałów nie tyko o różnym składzie chemicznym, ale także o różnej strukturze, w tym monokryształów i proszków. Zastosowanie nanoproszków jest dość powszechne, jednakże wykorzystanie monokryształów do budowy ogniw jest innowacyjnym podejściem i może być kluczowe w przypadku takich zastosowań jak medycyna czy lotnictwo.

Badania prowadzone będą we współpracy z firmą OCI Vacuum Microengineering Inc. z Kanady oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (Wydział Energetyki i Paliw).

źródło: Wydział Fizyki i Astronomii UWr

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail