
Studia podyplomowe w zakresie prawa OZE- nowość!
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza do rejestracji na studia podyplomowe Transformacja energetyczno-klimatyczna. Prawo odnawialnych źródeł energii – nowość w roku akademickim 2023/2024.
Nie budzi wątpliwości, że kryzys klimatyczny jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Konieczność łagodzenia i adaptacji do zmian klimatycznych wymaga przeprowadzenia zmian w sektorze energetycznym. Pilnie potrzebne są innowacje, które poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych pozwolą budować zeroemisyjną gospodarkę opartą na koncepcji zrównoważonego rozwoju. Jednak wdrożenie nowych technologii wymaga zmian regulacji prawnych. Potrzebne jest prawo, które umożliwi realizację zielonych projektów energetycznych i potrzebne są kompetencje w obszarze stanowienia i stosowania prawa, by rzeczywiście osiągnąć neutralność klimatyczną, najpóźniej do 2050 r.
Odpowiedzią na dynamiczne zmiany związane z procesem transformacji energetyczno-klimatycznej są oferowane przez WPAE UWr nowe studia podyplomowe, które pozwolą zdobyć niezbędne kompetencje osobom pracującym w sektorze energetycznym. Wykładowcami będą pracownicy naukowi, specjalizujący się w prawie administracyjnym, prawie gospodarczym i prawie energetycznym, jak również cenieni eksperci-praktycy.

Do kogo adresujemy ofertę?
Zapraszamy pracowników i kierowników podmiotów świadczących usługi w zakresie odnawialnych źródeł energii, zatrudnionych m.in. w: przedsiębiorstwach energetycznych oraz firmach współpracujących przy projektowaniu, finansowaniu, wdrażaniu i monitorowaniu usług OZE, a także osoby poszukujące miejsca zatrudnienia w ww. podmiotach. Studia adresujemy także do: pracowników administracji publicznej wykonujących zadania m.in. z zakresu rozwoju gospodarczego, energetyki, ochrony klimatu, planowania przestrzennego, gospodarki odpadami, zamówień publicznych oraz osób wykonujących zawody prawnicze.
Jakie zagadnienia obejmuje program?
Studia pozwolą szeroko spojrzeć na najważniejsze zagadnienia związane z transformacją energetyczno-klimatyczną. Słuchacze studiów podyplomowych będą mogli zdobyć kompetencje m. in. w obszarach:
- oceny ryzyka klimatycznego i bioróżnorodności;
- ESG i stosowania taksonomii;
- realizacji projektów: fotowoltaicznych (PV); wiatrowych (onshore i offshore) i jądrowych (wielkoskalowych i SMR);
- magazynowania energii;
- gospodarki wodorowej;
- gazów zdekarbonizowanych;
- elektromobilności;
- zielonych zamówień publicznych
- wielu innych kluczowych dla zielonej energetyki dziedzinach wiedzy.
Jakie kompetencje uzyskają absolwenci?
Absolwenci studiów podyplomowych uzyskają specjalistyczną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie transformacji energetyczno-klimatycznej oraz prawa odnawialnych źródeł energii. Powinni znać podstawowe instytucje prawne i rozumieć jak działają, a także wiedzieć jakie są prawa i obowiązki podmiotów projektujących, finansujących, wdrażających i monitorujących projekty OZE oraz kompetencje organów administracji publicznej i podmiotów publicznych w tym obszarze. Istotnym elementem programu studiów są zajęcia praktyczne na temat tworzenia umów zawierających aspekty energetyczno-klimatyczne.
Strona internetowa studiów podyplomowych
Zapraszamy do rejestracji!
dr hab. Renata Kusiak-Winter
mgr Aleksandra Pinkas
kontakt: prawo-oze@uwr.edu.pl