Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zabytkowa sala, kobieta we fioletowym ubraniu i kobieta w różowej bluzce ściskają się za ręce, obok stoi młody mężczyzna trzymajacy kartkę w dłoniach, po prawej długowłosa kobieta w czarnej sukience, w tle biały ekran ,
fot. Paweł Piotrowski

Wrocław Falling Walls Lab 2023 rozstrzygnięty!

Dr Anna Siekierka z Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej została zwyciężczynią tegorocznej edycji Falling Walls Lab Wrocław. Jej projekt dotyczył odzyskiwania energii z baterii.

Przetwarzanie zużytych baterii i akumulatorów wymaga dużej ilości energii, ich recykling jest rzeczą trudną z uwagi na to, że zawierają toksyczne pierwiastki. Dr Anna Siekierka proponuje zastosowanie odwróconej elektrodializy (ang. reverse electrodialysis -RED) wyposażonej w ultra-selektywną membranę dedykowaną do transportu tylko jednego wybranego kationu (kobaltu), przy równoczesnym odzysku energii.

Drugie miejsce zdobyła dr Joanna Sadowska z College of Surgeons in Ireland, która przedstawiła innowacyjny sposób regeneracji ludzkich tkanek na przykładzie kości. Nagrodą, zarówno dla zwyciężczyni jak i zdobywczyni drugiego miejsca, jest uczestnictwo w światowym finale Falling Walls Lab 2023, który odbędzie się w Berlinie.

Ten międzynarodowy konkurs, skierowany do studentów i młodych naukowców, ma bardzo ciekawa formułę. Jego uczestnicy muszą w 3 minuty  przedstawić swój pomysł na przełomową technologię, pracę naukową czy biznes. Wystąpienia są oceniane przez interdyscyplinarne jury złożone z ekspertów ze środowiska akademickiego i sektora publicznego. Jury wrocławskiej edycji, koordynowanej przez prof. dra hab. Davida Blaschke, obradowało pod przewodnictwem prof. Anny Chełmońskiej-Soyty.

 Laureatkom serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o Falling Walls Lab znajduje się na stronie.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail