
Konferencja ekspercka – Polityka bezpieczeństwa informacji czyli (nie)bezpieczna informacja z perspektywy atakującego
Wczoraj 18.10.2023 w Sali Senatu UWr odbyła się konferencja ekspercka pt.: „Polityka bezpieczeństwa informacji czyli (nie)bezpieczna informacja z perspektywy atakującego” zorganizowana przez JM Rektora UWr, Centrum Studiów na rzecz Bezpieczeństwa UWr i Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW w kooperacji z Zakładem Socjologii Bezpieczeństwa i Edukacji Instytutu Socjologii UWr. Konferencja miała charakter informacyjno-szkoleniowy skierowany do kadry zarządczej oraz przedstawicieli administracji centralnej zainteresowanych przedsięwzięciem uczelni w Polsce w ramach projektu (U)ważne bezpieczeństwo – Uczelnie PL zainicjowanego i prowadzonego w ramach Centrum Studiów na rzecz Bezpieczeństwa UWr (CSEB UWr) (cseb.uwr.edu.pl). W jej ramach odbyły się dwa panele szkoleniowe.
Szczegółowy program konferencji:
11:00 – 11:10 – Przywitanie uczestników konferencji przez JM Rektora prof. dr hab. Roberta Olkiewicza, wprowadzenie i przywitanie uczestników – prof. UWr dr hab. Barbara Wiśniewska – Paź CSEB UWr
11:10 – 12:30: Panel I – POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI
Prowadzenie: Ekspert/ Trener Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW (CPT ABW) ppłk Marek Kuźnicki
– Polityka bezpieczeństwa informacji i zarządzanie bezpieczeństwem
– Źródła wycieku informacji i najczęstsze błędy organizacji w zakresie ochrony informacji
– Bezprawna ingerencja wobec osób i obiektu
12:30 – 12:45 – przerwa
12:45 – 14:00: Panel II – (NIE) BEZPIECZNA INFORMACJA Z PERSPEKTYWY ATAKUJĄCEGO
– Motywy przekazywania informacji i sposoby uzyskiwania wiedzy
– Narzędzia oddziaływania na postawy osób i funkcjonowanie organizacji
– Rola i zagrożenia ze strony insider’a w procesie pozyskiwania wiedzy
Biorąc pod uwagę szczególną sytuację geopolityczną, szkolenie z zakresu bezpieczeństwa informacji prowadzone przez doświadczonych trenerów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w formule zbliżonej do szkoleń pracowników placówek dyplomatycznych dla kadry zarządczej oraz przedstawicieli administracji centralnej uczelni jest szczególnie ważne.
Celem projektu (U)ważne bezpieczeństwo – uczelnie PL prowadzonego w ramach Centrum Studiów na rzecz Bezpieczeństwa UWr w kooperacji z Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW jest zbudowanie sieci kooperacji w zakresie podnoszenia kompetencji społeczności akademickich (kadry zarządczej, naukowo-dydaktycznej, administracji, studentów) uczelni w Polsce w zakresie bezpieczeństwa. Niniejsza propozycja konferencji szkoleniowej jest jedną z inicjatyw wprowadzających i zapoczątkowujących proces. Uczestnikami wczorajszego wydarzenia była kadra zarządcza Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowane uczelnie prosimy o śledzenie informacji na stronie UWr oraz obu Centrów www.cseb.uwr.edu.pl oraz www.tpcoe.gov.pl.
