Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
dwa duże budynki, po lewej stronie nowoczesny, z przeszklonymi ścianami, po prawej stronie, w głębi, budynek znacznie starszy, ze spadzistym szarym dachem, wieżą i wieloma ozdobnymi oknami
fot. Dominika Hull-Bruska

Coraz więcej dyscyplin UWr w rankingu THE WUR by Subject!

W najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Rankings by Subject 2024, porównującego uczelnie wyższe na świecie według dyscyplin naukowych (subjects), znalazło się więcej dyscyplin Uniwersytetu Wrocławskiego niż przed rokiem, bo aż osiem. W ubiegłym roku UWr udało się zająć miejsca w sześciu dyscyplinach.

Najwyżej uplasowało się prawo (Law) UWr, które zajęło miejsce w grupie 251-300 najlepiej ocenionych dyscyplin prawa na świecie. Jest to trzecia pozycja w kraju ( ex aequo z Uniwersytetem Gdańskim) po Uniwersytecie Jagiellońskim (miejsce 126-250) oraz Uniwersytecie Warszawskim (201-250).

Bardzo wysoko znalazła się także pedagogika (Education) oraz psychologia (Psychology) UWr – obie w grupie 301-400 najlepszych. W obu tych dyscyplinach jesteśmy pierwsi w kraju, jednakże w przypadku pedagogiki podium dzielimy z dwoma innymi uczelniami – Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a jeśli chodzi o psychologię razem z nami na tej samej pozycji w rankingu znalazł się Uniwersytet Warszawski.

Dobre miejsce w grupie 401-500 na świecie utrzymały nauki humanistyczne i nauki o sztuce (Arts & Humanities) prowadzone na Uniwersytecie Wrocławskim. W tej dyscyplinie zajęliśmy drugie miejsce w Polsce. Na pierwszym miejscu w kraju znalazły się ex aequo: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu (grupa 301-400).

W rankingu THE dziedzina Arts & Humanities jest bardzo szeroka, klasyfikowane są tutaj zarówno nauki filologiczne, jak i historia, historia sztuki, archeologia, muzykologia, a także filozofia.

Awansowały nauki o życiu (Life Sciences) UWr, które w tym roku znalazły się na miejscu 601-800. W tej dyscyplinie zajęliśmy trzecią lokatę w kraju, ex aequo z kilkoma innymi uczelniami. Przed nami, w grupie 401-500 najlepszych uczelni na świecie w tej kategorii, jest Uniwersytet Jagielloński, a na pozycji 501-600 Uniwersytet Warszawski. Ta dziedzina obejmuje w rankingu THE zarówno biologię, jak i biotechnologię.

Nauki społeczne (Social Sciences) UWr są na miejscu 801+, podobnie informatyka (Computer Science) – pozycja 801-1000. Uniwersytet Wrocławski został oceniony także w dziedzinie nauk ścisłych (w rankingu THE obejmuje ona zarówno nauki fizyczne, jak i chemię, matematykę i geologię), w której otrzymał miejsce 1000+.

Times Higher Education World University Rankings by Subject to jeden z najważniejszych rankingów szkół wyższych oceniający 2 tysiące uczelni na całym świecie w 11 różnych dziedzinach nauki (subjects). W rankingu dyscyplin brane były pod uwagę te same wskaźniki, co w opublikowanym pod koniec września rankingu ogólnym Times Higher Education World University Rankings 2024, ale metodologia została dostosowana do poszczególnych dziedzin nauki.

Dyscypliny uniwersyteckie oceniane były w pięciu obszarach: teaching (dydaktyka), research environment (kategoria obejmująca wskaźniki związane z reputacją, dochodem przeznaczanym na daną dziedzinę i produktywnością), research quality (publikacje i cytowania), international outlook (umiędzynarodowienie w zakresie kadry, studentów oraz współpracy badawczej) oraz industry (dochód z transferu wiedzy do przemysłu i patenty).

Każdy obszar składał się z kilku wskaźników, ogółem było ich 18, każdy z nich miał określoną wagę procentową mającą wpływ na wynik ogólny. Wagi te różniły się w zależności od dyscypliny.

Dane do stworzenia rankingu instytucja rankingowa pozyskuje z kilku źródeł: ankiet wypełnianych przez szkoły wyższe, bazy bibliograficznej Scopus (publikacje i cytowania) oraz badań reputacji o poszczególnych dyscyplinach, przeprowadzanych przez Times Higher Education wśród naukowców z całego świata.

Pełne wyniki rankingu znajdują się na stronie internetowej.

Metodologia rankingu dostępna jest tutaj.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail