Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młody, uśmiechnięty mężczyzna

Dr Stanisław Krawczyk zdobywcą Miniatury 7 z Narodowego Centrum Nauki

Dr Stanisław Krawczyk pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w Instytucie Socjologii w Zakładzie Socjologii Nauki, Wiedzy i Kultury. Na projekt „Nieuznawane formy międzynarodowej komunikacji naukowej. Regionalna współpraca badawcza w Chile” otrzymał z Narodowego Centrum Nauki dofinansowanie w wysokości: 26 646 zł.

Projekt realizuje samodzielnie. Konsultował go z Caroliną Guzmán-Valenzuelą, chilijską badaczką umiędzynarodowienia. – Będę również korzystał z jej wsparcia w kontakcie z osobami, z którymi chcę prowadzić wywiady.

Czego dotyczy wyróżniony projekt? – W większości państw Ameryki Łacińskiej mówi się w tym samym języku, jednak udokumentowana publikacjami współpraca naukowa między osobami z różnych państw kontynentu jest bardzo rzadka – opowiada nasz badacz. – Dlaczego? W ramach projektu chcę odpowiedzieć na to pytanie, a równocześnie przyjrzeć się bliżej tym formom działalności naukowej, które niewątpliwie mają charakter międzynarodowy, ale mogą nam umykać, kiedy posługujemy się słowem „umiędzynarodowienie”, w praktyce kierującym nasz wzrok głównie ku prestiżowym publikacjom anglojęzycznym.

Dr Krawczyk planuje udać się do Santiago i przeprowadzić szereg wywiadów z badaczami i badaczkami chilijskimi, prowadzącymi międzynarodową współpracę naukową w obrębie Ameryki Łacińskiej.

– Korzenie projektu sięgają mojego stażu podoktorskiego w zespole Scholarly Communication Research Group na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2020–2022). Tam właśnie zainteresowałem się bliżej badaniami nad nauką i szkolnictwem wyższym, a podczas analizy wywiadów z polskimi badaczkami i badaczami zwróciłem uwagę na zjawiska pomijane zwykle w dyskusjach o umiędzynarodowieniu – mówi. – Poza wyjazdem do Chile w 2024 roku będę także realizował dość podobny projekt w Danii, w tym wypadku dotyczący państw nordyckich – cieszę się, że mogę połączyć wyniki badań z różnych części świata i nawiązać kontakt z osobami ukształtowanymi w różnych tradycjach naukowych.

Kto jeszcze z naszej Uczelni otrzymał Miniaturę 7 z NCN zobacz tu.

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail