Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
czerwone liście przysypane śniegiem
fot. Robert Prochazka

Ogród Botaniczny zimą – poleca się na styczniowe spacery!

Ogród z końcem października zamknął się dla zwiedzających, ale jeszcze do końca listopada w piątek, sobotę i niedzielę można w nim obejrzeć bardzo nastrojowe, iluminacje świetlne. A już w styczniu – nowe otwarcie!

Sezon 2023 był dla Ogrodu szczególnie dobry, bowiem wciąż miejsce to odnotowuje znaczny wzrost zwiedzających. Ogród we Wrocławiu odwiedziło ponad 161 tys. osób. Natomiast piękne Arboretum Wojsławice – prawie 130 tys. osób.

Całościowo (i Ogród we Wrocławiu i Arboretum Wojsławice w Niemczy) odwiedziło ponad 290 tys. osób w krótkim sezonie od kwietnia do października. Jest to bardzo dobry wynik, ale wciąż Dyrekcja Ogrodu pracuje, by otworzyć jednostkę dla szerokiego grona zwiedzających, także poza kluczowym sezonem wegetacyjnym, dlatego już od stycznia wracamy do naszych zimowych weekendów.

Od 12 stycznia aż do końca lutego Ogród będzie czynny podczas każdego weekendu od godz. 9.30 do 16.30. – Każdego dnia otwarcia zaproponujemy po cztery spacery edukacyjne, tak by móc przybliżyć najciekawsze rośliny w naszych kolekcjach, powiedzieć więcej o sukulentach, roślinach użytkowych, tropikalnych pięknościach, roślinach wodnych, bluszczach czy bardzo ciekawej Panoramie Natury, która pokazuje historię czasów odległych, ewolucję życia na ziemi. Spacery będą odbywać się w szklarniach, ale indywidualnie będzie można spacerować po terenie otwartym. Na pewno ciekawym doznaniem będzie odnalezienie gatunków i odmian roślin, które naturalnie zakwitają w zimie takich jak kalina wonna, jaśmin, oczary czy ciemierniki – mówi Karolina Sokołowska z Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego.

Rok 2023 to także nowe przedsięwzięcia. Udało się otworzyć dwie nowe szklarnie dla zwiedzających i wyremontować trzecią będącą zapleczem do namnażania cennych gatunków. Zimą 2023/24 planowane jest obsadzenie sukulentami wyremontowanej Kaktusiarni.

Gdy skończą się te prace, powoli zacznie ruszać odbudowa Palmiarni, która od roku 2006 jest zamknięta dla zwiedzających, a Wrocław pozostał jednym z niewielu dużych miast w kraju, w którym nie ma Palmiarni. Ale, nie tylko nad odbudową szklarni pracuje Dyrekcja Ogrodu. – Nasze projekty: „W NATURZE – ochrona in situ i ex situ gatunków i siedlisk przyrodniczych w Arboretum Wojsławice OBUWR” oraz „Centrum namnażania i utrzymania ex situ gatunków z II załącznika Dyrektywy Siedliskowej oraz zagrożonych wymarciem i chronionych w Polsce – Ogród CERES” zostały pozytywnie ocenione i wybrane do dofinansowania kosztów kwalifikowalnych w kwocie 9 090 175,58 zł przez Komitet Monitorujący FEDS 2021-2027  w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowanego przez Unię Europejską. Całość zadania opiewa kwotę 14 215 675,16 zł – podkreśla dyrektor Ogrodu prof. Zygmunt Kącki.

Rok 2023 to także powiększenie kolekcji o liczne gatunki zarówno z flory egzotycznej, jak i naszej rodzimej. Dzięki wpisaniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego na listę jednostek zarejestrowanych w CITES, zdecydowanie łatwiej sprowadzać cennych gatunków do Ogrodu. – Jesteśmy 8 jednostką w Polsce, która zdobyła taki certyfikat – podkreśla dyrektor.

Rok 2024 na pewno będzie bardzo pracowity, otwierają się bowiem przed Ogrodem nowe, szerokie możliwości działań na rzecz bioróżnorodności i pozyskiwania szczególnie cennych i zagrożonych w naturze gatunków. Planowane jest również  poszerzenie oferty edukacyjnej. – Chcemy zaoferować więcej działań dla młodzieży szkolnej, która poza oprowadzaniem po Ogrodzie, będzie też mogła skorzystać z dedykowanych im lekcji z zakresu zróżnicowania i ochrony przyrody – mówi Karolina Sokołowska. W oczekiwaniu na kwiecień kiedy zarówno w Ogrodzie we Wrocławiu jak i Arboretum Wojsławice rozpocznie się festiwal tulipanów i będzie pięknie oraz wiosennie – zapraszamy na styczniowe weekendowe spacery!

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail