Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
aula
fot. Paweł Piotrowski

Relacja z inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Kolegium MSI UWr z 23 listopada 2023 r.

23 listopada 2023 roku był dniem uroczystej immatrykulacji i inauguracji roku akademickiego w Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie miało miejsce w Auli Leopoldyńskiej przy dźwiękach Gaudeamus igitur. Do matrykuły zostało wpisanych dwudziestu ośmiu nowych studentów Kolegium MSI. Uroczystość poprowadził prof. dr hab. Piotr P. Chruszczewski – Dyrektor Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Przemówienie inauguracyjne wygłosił Pan Prorektor – prof. dr hab. Stefan Kiedroń. W tym roku, Gościem honorowym uroczystości był redaktor, Jacek Hugo-Bader, który opowiedział w wywiadzie inauguracyjnym o własnym tłumaczeniu rzeczywistości z drogi. W uroczystości wzięli udział Studenci Kolegium MSI, licealiści ze szkół m.in. we Wrocławiu, Żarach, Górze, Lubinie, rodzice, nauczyciele, tutorzy i Przyjaciele Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego.

A potem czapki spadły z głów i zaczęła się rozmowa Profesora z Redaktorem o tym:

–  skąd wzięła się miłość do Wschodu,
–  jak to było być pierwszym reporterem z Polski, który rozmawiał z Kałasznikowem,
–  o drodze do tekstu o szamanach z Tuwy,
–  o narzędziach reportera w pracy nad tematami,
–  o intensywności w spotkaniach, komunikacji i szczerości w kontakcie z drugim człowiekiem,
–  o reporterskim zachwycie,
[…]

Na początek:

starszy mężczyzna w todze

Pamiętajcie! Nie pozwalajcie sadzać siebie za stołem kiedy macie spotkanie z innymi ludźmi. Reporter musi mieć kontakt ze swoim bohaterem. Dlatego niczym się od niego nie odgradzajcie. Zawsze pilnujcie tego, żebyście nie siedzieli wyżej niż wasz bohater. Jedną z najważniejszych rzeczy o jaką reporter musi zadbać to komfort swojego bohatera. To jemu ma być dobrze.

Jacek Hugo-Bader o byciu „specjalistą od Rosji”

Moim ukochanym tematem jest Wschód. To jest trochę tak, jak u Stasiuka – jak wychodzę z chałupy, to lubię skręcić w lewo. Na lewej ręce mam Wschód. W tamtą stronę mnie jakoś ciągnie. To pewnie jest i przypadek i z zamiłowania jakoś to robię. […] Też ze Wschodu pochodzę, stamtąd przyjechałem … no nie ja, ale moi przodkowie. Będąc drugi raz w Rosji poczułem, że to ja jestem właściwym człowiekiem – we właściwym miejscu – o właściwym czasie. Usiadłem w centrum Moskwy i pomyślałem: „to jest moje miejsce” … nie „pomyślałem”, ja to poczułem, że JESTEM TUTAJ. I tak to się zaczęło. […] Wcale nie czuję się specjalistą od Rosji bo Rosja cały czas się zmienia, ciągle mnie zaskakuje.

Brawura z Kałasznikowem

Dostałem propozycję napisania tekstu o karabinie. Tak mi się wydawało! W międzyczasie odkryłem, że twórca tego karabinu żyje. Pochwaliłem się w redakcji, że twórca tego karabinu żyje! Oni powiedzieli: „no to, Jacek, świetnie! rewelacja! – pojedź i pogadaj z nim!” […] Tak trafiłem pierwszy raz do Rosji. […] Tekst o Kałasznikowie nie jest tekstem z którego jestem dumny. Odniosłem ogromny sukces, wszyscy mi gratulowali, klepali po ramieniu, dostałem jakąś nagrodę za niego … Ten tekst nie jest dobry, ale jest szlachetnie brawurowy. Napisał go młody brawurowy reporter. Jest w nim taka brawura, żeby dotrzeć do Kałasznikowa. Tekst jest o tym, jak próbuję się do niego dostać. To też jest opowieść o tym kraju.

starszy mężczyzna w todze

Chyba mam taki rodzaj daru, że umiem ludzi otwierać. To jest chyba dla reporterów bardzo cenny dar.

starszy mężczyzna w todze

Reporter na swoje szczęście musi zasłużyć. Reporter, który nie ma szczęścia, nie ma czego szukać w tym zawodzie.

O poszukiwaniu drogi do tematu o szamanach

Pomyślałem, że muszę napisać książkę o szamanizmie. I dwanaście lat się do niej zabierałem. Dwanaście lat bałem się tego tematu. Dlaczego? Z różnych powodów. Najczęściej reporter boi się (na pewno taki reporter, jak ja), że nie udźwignie tematu. Musiałbym mieć mózg inaczej skonstruowany. Trzeba by być buddystą, chociaż, albo szamanistą, żeby o tym pisać. […] Słuchajcie, jak podają adres do szamana w szamańskim kraju to mówią: „jeżeli twoja droga do niego jest otwarta, to – oczywiście – do niego dotrzesz”. Po prostu, wyjdź i idź do niego. To jest szamański sposób patrzenia na świat.Jeśli jakieś drzwi są przed tobą zamknięte – po prostu – otwórz inne drzwi. […] Wszyscy szamani ze mną rozmawiali. Jeden mi odmówił i nawet wiem dlaczego … . Potrzebowałem półtora miesiąca, żeby umieć podróżować po krajach szamańskich.

starszy mężczyzna w todze

Jak rozmawiam z moimi bohaterami, to ich nie oszukuję.

O narzędziach reportera w trudnych rozmowach

Jak rozmawiam z moimi bohaterami, to ich nie oszukuję. Nawet ludzi, których z definicji mam nienawidzić […] staram się ich zrozumieć, ich drogę życiową. Taki człowiek, który nie zrobił nic dobrego opowiada mi o swoim życiu. Jak to jest, że można robić coś plugawego i żyć (?) Więc pytałem jak im się żyło. […] Kiedyś pisałem tekst o ludziach, którzy dostali dożywotnie wyroki więzienia. Przejechałem się po więzieniach i […] próbowałem zrozumieć jak to jest żyć z czymś, co się nigdy nie skończy […] Chciałem napisać o takiej ostateczności. Aby wejść do celi takiego przestępcy, musiałem sobie znaleźć coś takiego, jakieś dobre uczucie, żeby z potworem zacząć rozmawiać […]. W niektórych przypadkach ratowałem się takim uczuciem, jak litość. Po prostu.

starszy mężczyzna w todze

Po co ja wam to opowiadam (?) W zasadzie po nic wam to opowiadam.

Opowiadam wam o reporterskim zachwycie i o tym, że można się wybrać w drogę wcale nie jadąc daleko.

starszy człowiek w todze

Wywiad inauguracyjny z red. Jackiem Hugo-Baderem przeprowadził prof. Piotr Chruszczewski / Uniwersytet Wrocławski

Autorem zdjęć jest Paweł Piotrowski / Uniwersytet Wrocławski.

W gronie zaproszonych gości znaleźli się: studenci Kolegium MSI, uczniowie z liceów ogólnokształcących we Wrocławiu, Żarach, Górze, Lubinie, nauczyciele, wykładowcy i tutorzy oraz Przyjaciele Kolegium MSI.

Uniwersytet ma jedną fantastyczną rzecz – i o tym mówił dziś Jacek Hugo-Bader, choć nie w kontekście akademickim. To wolność. Wolność patrzenia we własny osobisty sposób (prof. dr hab. Stefan Kiedroń).

Najnowszy tekst red. Jacka Hugo-Badera pt. „Szamańskie stosy” będzie można przeczytać w publikacji z serii BEYOND LANGUAGE, wyd. Æ Academic zatytułowanej Między tekstem a kulturą. Z zagadnień Interpretacyjnych, której premiera planowana jest podczas tegorocznych Targów Dobrych Książek we Wrocławiu.

Komandosów nauki zapraszamy do Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych.

Tekst: dr Monika Piechota

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail