Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Grupa kilkunastu osób, dwóch mężczyzn siedzących w pierwszym rzędzie, za nimi 11 osób, jedna kobieta i 10 mężczyzn stojących
fot. prof. Ludwik Turko

90. urodziny Profesora Norberta Heisiga – relacja z uroczystości

Tekst: dr Helmut Schöps
Zdjęcia: prof. Ludwik Turko

Ojciec założyciel i członek honorowy Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego (NPTUWr), profesor Norbert Heisig, 24 listopada 2023 r. skończył 90 lat. Rocznica ta została uroczyście uczczona 2 grudnia w domu Jubilata w Reinbek koło Hamburga.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz wraz z trzema byłymi rektorami wrocławskiej Alma Mater prof. prof. Markiem Bojarskim, Zdzisławem Latajką i Adamem Jezierskim, oraz aktywnymi działaczami NPTUWr, profesorami Ludwikiem Turką i Krzysztofem Wroneckim przyjechali z Wrocławia, reprezentując polskich członków Towarzystwa. W Reinbek spotkali się z kolegami z Niemiec. Podczas spotkania w domu Jubilata, w wystąpieniach, począwszy od rektora Olkiewicza, poprzez przewodniczącego NPTUWr dr Helmuta Schöpsa, a także samego Jubilata, dokonano przeglądu historii Towarzystwa założonego przez profesora Heisiga w roku 2001. Z przytoczonych dat wynika, że już wkrótce Towarzystwo będzie miało ćwierć wieku.

Podczas przemów szczególny nacisk położony został na opisy poszczególnych projektów finansowanych z inicjatywy profesora Heisiga, w tym takich jak odbudowa pomnika Eichendorffa w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, renowacji fresków stropowych w Oratorium Marianum, a także ufundowania w 2021 roku Nagrody Heisiga. Nagroda ta przyznawana jest indywidualnie za wybitne osiągnięcia naukowe badaczowi pracującemu na polskiej uczelni. Nagroda Heisiga, jako najwyższej wartości nagroda za osiągnięcia naukowo–badawcze, w polskich mediach nazywana jest „polskim Noblem”. Uroczystości urodzinowe po raz kolejny uwidoczniły, jak, początkowo prywatna inicjatywa, stworzyła, a obecnie pielęgnuje i rozwija więzi wzajemnego uznania i przyjaźni między Polakami i Niemcami. Niemiecko-Polskie Towarzystwo UWr stało się integralną częścią sieci stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnicy spotkania urodzinowego potwierdzili również swoją determinację nie tylko do kontynuowania tej działalności, ale także, dzięki swojemu zaangażowaniu, do dalszego rozwijania nowych inicjatyw. Szczególnie promocja młodych naukowców oraz rozwijanie stosunków między Uniwersytetem Wrocławskim a partnerami z Niemiec stanowią i będą stanowić obszary największej aktywności członków NPTUWr. Doroczne spotkanie Towarzystwa odbędzie się, jak zwykle, na Uniwersytecie Wrocławskim w maju 2024 roku.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail