
Nasi naukowcy w Polskiej Komisji Akredytacyjnej
W składzie Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kadencji 2024-2027 znalazło się trzech naszych naukowców i jedna naukowczyni. 4-letnia VII kadencja działalności PKA rozpocznie się 1 stycznia 2024 r.
Członkostwo pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego w Polskiej Komisji Akredytacyjnej oznacza realną możliwość wpływu na kształtowanie standardów współczesnej edukacji akademickiej. Przedstawiamy naszych naukowców z PKA:
Dr hab. Anna Małgorzewicz, prof. UWr (prodziekan ds. jakości kształcenia i studiów niestacjonarnych na Wydziale Filologicznym, kierowniczka Zakładu Translatoryki i Glottodydaktyki oraz Studiów Podyplomowych Kształcenia Tłumaczy Języka Niemieckiego, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Germanistów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Lingwistyki Stosowanej, jak również International Academy for Translation and Interpreting).

Od początku swojej drogi naukowej centrum zainteresowań badawczych prof. Małgorzewicz stanowiły problemy i zagadnienia w obszarze glottodydaktyki i translatoryki. W pracy doktorskiej i habilitacyjnej oraz innych pracach naukowych przedstawiała wyniki badań empirycznych w zakresie rozwijania kompetencji tłumacza tekstów ustnych i pisemnych. – Pozyskane rezultaty badań stworzyły podstawę dla autorskich programów kształcenia tłumaczy języka niemieckiego w formie studiów podyplomowych i specjalności translatorycznej prowadzonych na Wydziale Filologicznym – mówi nasza naukowczyni. – Swoje doświadczenie wykorzystywałam w organizacji i opracowywaniu koncepcji międzynarodowych letnich szkół translatorycznych we współpracy z Uniwersytetem w Innsbrucku, warsztatów translatorycznych dla studentów we współpracy z Europejskim Uniwersytetem Viadrina, Uniwersytetem w Monachium, Hochschule Zittau/Görlitz.
Inne zainteresowania naukowe pani profesor to m.in. metanaukowe aspekty badań nad translacją, tłumaczenie tekstów specjalistycznych, elementy kulturowe w tłumaczeniu tekstów literackich, glottodydaktyka.
Dydaktyka akademicka była i jest również obszarem jej działalności organizacyjnej w Instytucie Filologii Germańskiej i na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W przeszłości pełniła funkcje przewodniczącej Wydziałowego Zespołu ds. Oceny Jakości Kształcenia, zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych w Instytucie Filologii Germańskiej. Stworzyła modele monitorowania jakości kształcenia. Wiedzę i doświadczenia w tym zakresie wykorzystała w komisjach akredytacyjnych kierunków studiów na uczelniach niemieckich, w których pełniła funkcję członka i przewodniczącej.
– Ufam, że udział w pracach Polskiej Komisji Akredytacyjnej pozwoli mi dzielić się moją wiedzą w zakresie naukowych koncepcji, które mogą dać podstawę dla profesjonalnego kształcenia akademickiego opartego na holistycznych modelach kompetencyjnych – mówi pani profesor. – Dostrzegam możliwości przeprofilowania klasycznych studiów (neo)filologicznych, dostosowania do potrzeb współczesnego społeczeństwa. Jak pokazują najnowsze badania, kompetencje absolwentów studiów humanistycznych są bardzo cenione przez pracodawców w rozmaitych sektorach gospodarki, polityki i kultury. Mam nadzieję, że doświadczenia zdobyte na Wydziale Filologicznym – o niezwykle bogatej ofercie dydaktycznej – zaowocują w mojej działalności w Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Dr hab. Robert Kucharczyk, prof. UWr (prodziekan ds. dydaktycznych na Wydziale Fizyki i Astronomii, pracuje w Zakładzie Fizyki Powierzchni i Nanomateriałów).

– Naukowo zajmuję się obliczeniami fizyko-chemicznych właściwości powierzchni ciał stałych, układów cienkowarstwowych, nanomateriałów, a ostatnio – złączy molekularnych – opisuje prof. Robert Kucharczyk.
Od lat zaangażowany jest też w dydaktykę uniwersytecką. – Pełnię funkcję prodziekana ds. dydaktycznych, biorę udział w pracach Uczelnianej Komisji ds. Jakości Kształcenia, wydziałowych zespołów projakościowych i senackiej Komisji Nauczania (w bieżącej kadencji jestem jej przewodniczącym) – wylicza pan profesor.
Przez dwie ostatnie kadencje był ekspertem merytorycznym Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) z zakresu nauk fizycznych. – Członkostwo w PKA widzę jako możliwość promowania dobrych wzorców kształcenia akademickiego oraz kształtowania polityki jakości w tym obszarze – mówi prof. Robert Kucharczyk.
Prof. dr hab. Mirosław Sadowski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii (kierownik Katedry Doktryn Politycznych i Prawnych oraz Pracowni Badań Praw Orientalnych)

Na macierzystym wydziale kieruje Katedrą Doktryn Politycznych i Prawnych oraz Pracownią Badań Praw Orientalnych. Jest opiekunem Koła Naukowego Doktryn Politycznych i Prawnych oraz Redaktorem Naczelnym Wrocławskich Studiów Erazmiańskich. Jest członkiem Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia, członkiem Rady Wydziału oraz członkiem Rady Dyscyplin Naukowych Nauki Prawne oraz Ekonomia i Finanse UWr.
Był redaktorem naczelnym czasopisma Radca Prawny. Zeszyty Naukowe (2014-2018), oraz czasopisma Acta Erasmina (2010-2022). Autor analiz, ekspertyz i opracowań dla instytucji państwowych.
Opublikował cztery monografie; Państwo w doktrynie papieża Leona XIII, 2002), Godność człowieka i dobro wspólne w papieskim nauczaniu społecznym (1878-2005), (2010), Małżeństwo w prawie islamu. Wprowadzenie, (2015), Islam. Religia i prawo, (2017).
Współautor pięciu książek. Autor około 200 artykułów i opracowań naukowych. Czynne uczestnictwo (referat) w kilkudziesięciu konferencjach naukowych. Recenzent 4 rozpraw habilitacyjnych i 12 rozpraw doktorskich.
Wypromował 12 doktorów nauk prawnych.
– Naukowo specjalizuję się w dziedzinie islamskiego prawa rodzinnego, cywilnego i praw człowieka, historii gospodarczej, katolickiej nauki społecznej i doktryn politycznych i prawnych – mówi prof. Sadowski.
Dr hab. Leon Miodoński, prof. UWr , kierownik Zakładu Filozofii Niemieckiej i Pracowni Badań nad Dziejami Filozofii na Śląsku w Instytucie Filozofii. Profesor na Wydziale Nauk Społecznych, Jego specjalności to: filozofia niemiecka, filozofia religii, filozofia romantyzmu, filozofia Schopenhauera, idealizm niemiecki.

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz