Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Młoda kobieta z długimi, rozpuszczonymi włosami w kolorze ciemny blond, ubrana w białą koszulę

PRELUDIUM dla naszej doktorantki z Wydziału Chemii

Paulina Potok z Wydziału Chemii UWr na projekt „Opracowanie biblioteki inhibitorów peptydowych ukierunkowanych na domenę wiążącą Zn(II) w metaloproteinazach macierzy pozakomórkowej (MMPs) w celu hamowania progresji nowotworów” – otrzymała w ramach PRELUDIUM NCN 139 929 zł.

Paulina Potok jest doktorantką trzeciego roku Kolegium Doktorskiego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Badania naukowe realizuje pod nadzorem prof. Elżbiety Gumiennej-Konteckiej (promotor) oraz dr. inż. Sławomira Potockiego (promotor pomocniczy) w Zespole Biologicznej Chemii Nieorganicznej.

Głównym celem wyróżnionego projektu jest opracowanie biblioteki inhibitorów na bazie peptydów przeciwko metaloproteinazom macierzy pozakomórkowej (MMPs) jako potencjalnej strategii hamowania przerzutów nowotworowych. MMPs to enzymy zależne od cynku, odgrywające ważną rolę w modyfikacji środowiska otaczającego komórki nowotworowe, ułatwiając ich wzrost i rozprzestrzenianie się. – Jedną z obiecujących strategii hamowania tych enzymów, a co za tym idzie, progresji nowotworu, jest ukierunkowanie terapeutyków na jon cynku i/lub miejsce katalityczne MMPs, które planujemy przybliżyć w ramach uzyskanego grantu – tłumaczy nasza badaczka. – W ramach badań zamierzam pogłębić wiedzę na temat chemii koordynacyjnej MMPs i ich interakcji z jonami cynku, co planuję osiągnąć przy wsparciu promotorów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi. – Kolejnym etapem projektu jest zbadanie struktury i parametrów termodynamicznych kompleksów ternanych między domeną katalityczną MMP, inhibitorem peptydowym a jonami cynku.

Ma to na celu stworzenie biblioteki potencjalnych inhibitorów do skutecznego oddziaływania z katalityczną domeną metaloproteinaz. Badania te będą prowadzone nie tylko na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, ale również w ramach współpracy międzynarodowej z Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie w Hiszpanii oraz z Uniwersytetem w Katanii we Włoszech.

Badania nad chorobami oraz przerzutami nowotworowymi są dla naszej badaczki istotne ze względu na ogromny wpływ tej choroby na zdrowie i życie ludzkie. – Jest to druga najczęstsza przyczyna śmierci na świecie, odpowiedzialna za 9,6 miliona zgonów w 2020 roku – mówi Paulina Potok. – Szacuje się, że co czwarta osoba jest narażona na rozwój choroby nowotworowej w trakcie swojego życia. Dlatego pilnie poszukuje się nowych strategii przeciwnowotworowych, które mogą precyzyjnie atakować komórki nowotworowe, działać skuteczniej i wywoływać mniej efektów ubocznych, co zamierzam zgłębić w ramach moich badań.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Jakie projekty naukowców z UWr uzyskały dofinansowanie w ramach ostatniego rozstrzygnięcia konkursów Preludium oraz Opus z NCN można przeczytać tu: Granty dla naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail