
Jak komunikować się z młodymi osobami? Jak o nich rozmawiać?
W latach 2022-2023 dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak uczestniczyła (na zaproszenie) w projekcie „Mówcie nam po imieniu. Komunikacja z dziećmi i o dzieciach”, zrealizowanym przez Fundację Margines we współpracy z Forum Darczyńców i Fundacją BNP Paribas.
W wyniku działań projektowych powstały dwie publikacje, w tym publikacja „Najlepiej zapytać. Jak komunikować się z młodymi osobami? Jak o nich rozmawiać?”, przygotowana przez prof. Justynę Deszcz-Tryhubczak z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i dr hab. Ewę Maciejewską-Mroczek z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, koordynatorkę Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem na UW.
Język ma znaczenie a słowa mają moc. Mogą wzmacniać ale też osłabiać i demotywować. Dotyczy to nas wszystkich ale szczególnie dzieci. Nie tylko tych własnych, ale również dzieci, którym chcą pomagać firmy, fundacje i stowarzyszenia. To jak mówimy o młodych osobach i do nich ma gigantyczne znaczenie, a zatem jakiego języka powinniśmy używać? Zachęcamy do zapoznania się publikacjami o komunikacji między dorosłymi i dziećmi: „Najlepiej zapytać” oraz „Mów mi po imieniu. Dzieci o języku uznania. Propozycja warsztatu” na stronie Moc Słów. Poniżej prezentujemy okładkę publikacji „Najlepiej zapytać. Jak komunikować się z młodymi osobami? Jak o nich rozmawiać?”, której współautorką jest prof. Justyna Deszcz-Tryhubczak.
