
Grant na multidyscyplinarne badania
Projekt dr Justyny Zeler z Wydziału Chemii UWr uzyskał pod koniec 2023 roku finansowanie 2 459 520 zł. z NCN w ramach konkursu OPUS 25. Temat badań brzmi: Poświata i termometria luminescencyjna nanoluminoforów i ich potencjał biomedyczny.
Nowotwory o niekontrolowanym wzroście i rozprzestrzenianiu się są jednymi z najbardziej niebezpiecznych i trudnych do leczenia chorób. Standardowe procedury leczenia, takie jak np. chemioterapia, radioterapia i chirurgia, bardzo obciążają organizm pacjenta i w istotnym stopniu niszczą również zdrowe komórki i tkanki. Aby zminimalizować skutki uboczne, często bardzo poważne, i skrócić okres rekonwalescencji, rozwijane są spersonalizowane terapie teranostyczne, których udana realizacja będzie gigantycznym krokiem w polepszeniu życia.
Projekt NCN-OPUS będzie realizowany przez Zespół badawczy, w którego składzie znajdą się zarówno doświadczeni badacze, jak i doktoranci oraz studenci z Wydziałów Chemii oraz Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Chęć włączenia się w realizację projektu zgłosili także fizycy z Uniwersytetu w Aveiro w Portugalii. Zaprojektowane badania są więc prawdziwie multidyscyplinarne.
Głównym celem badań jest zaprojektowanie, zsyntetyzowanie i dogłębna charakterystyka spektroskopowa materiałów luminescencyjnych, które mogą być przydatne w optycznym obrazowaniu tkanek nowotworowych i jednoczesnym odczytywaniu ich temperatury poprzez silnie zależne od temperatury efekty luminescencyjne nanoluminoforów. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne kontrolowanie miejscowej hipertermii w spersonalizowanej terapii nowotworów, czyniąc ją skuteczniejszą i bezpieczniejszą (rysunek poglądowy poniżej). Istotnym zadaniem planu badań będzie ocena cytotoksyczności nanocząstek względem prawidłowych (keratynocyty, fibroblasty) i nowotworowych (linie czerniaka i nowotworu piersi) komórek ludzkich oraz zdolności tych cząstek do wnikania do wnętrza komórek.
Jakie projekty naukowców z UWr uzyskały dofinansowanie w ramach ostatniego rozstrzygnięcia konkursów Preludium oraz Opus z NCN można przeczytać tu: Granty dla naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego
