Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
school on democracy

fot. Agata Mitek


Letnia Szkoła Demokracji: Ukraina na drodze do Unii Europejskiej – rejestracja trwa!

Proces ścisłej współpracy między Ukrainą a Unią Europejską rozpoczął się w 2014 r., kiedy oba podmioty podpisały umowę stowarzyszeniową, która zobowiązuje Ukrainę do podjęcia reform gospodarczych, sądowych i finansowych, dostosowując jej politykę i ustawodawstwo do przepisów Unii Europejskiej. Ukraina zobowiązuje się do stopniowego przestrzegania standardów technicznych i konsumenckich UE.

Wojna i rosyjska agresja wojskowa znacząco zaszkodziły państwu, wysiedlając miliony ludzi i dewastując infrastrukturę; wyzwania są ogromne. Jednak pomimo tych przeciwności, Ukraina poczyniła godne pochwały postępy w reformach gospodarczych i wzmocnieniu instytucjonalnym. W związku z tym w 2022 r. Ukraina uzyskała status kraju kandydującego, a 14 grudnia 2023 r. Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Ponadto konflikt dał początek nowemu pokoleniu Ukraińców głęboko oddanych wartościom europejskim, wykazując niezachwianą wolę zabezpieczenia przyszłości swojego kraju.

Ukraiński rząd postawił sobie za cel członkostwo w Unii Europejskiej. Projekt ten będzie wymagał znaczących reform, ale jest osiągalny. Korzyści z członkostwa w UE są oczywiste: zwiększony handel, inwestycje i wzrost gospodarczy. Członkostwo przyniosłoby również Ukrainie stabilność polityczną i bezpieczeństwo.

Letnia Szkoła Demokracji: Ukraina na drodze do Unii Europejskiej” jest organizowana przez Uniwersytet Wrocławski w partnerstwie z Arqus European University Alliance i NAWA, inicjatywa ta nawiązuje do tej zorganizowanej przez Instytut Nauk Politycznych UWr w 2013 roku. Szkoła zapewni młodym naukowcom możliwość zaangażowania się w krytyczną refleksję nad obecną transformacją polityczną i gospodarczą Ukrainy.

Szkoła letnia odbędzie się w dniach od 2 do 8 czerwca 2024 r. w Zamku Wojnowice, położonym niedaleko Wrocławia, przewidujemy przyjęcie około 20 uczestników, z których połowa będzie reprezentować ukraińskie uniwersytety (Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki; Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki; Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza; Narodowy Uniwersytet Akademia Kijowsko-Mohylańska; Lwowski Narodowy Uniwersytet Technologiczny), a druga połowa – członków Sojuszu ARQUS. Głównym tematem szkoły jest „Ukraina na drodze do Unii Europejskiej”.

Podczas pięciu dni szkoły uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wykładach i warsztatach, podczas których powinni podzielić się swoimi punktami widzenia na temat ukraińskiej demokratycznej drogi do Unii Europejskiej i obecnej sytuacji wojennej. Doktoranci z ukraińskich uniwersytetów przedstawią polityczne, społeczne i gospodarcze zmiany spowodowane wojną, a doktoranci z Arqus przedstawią polityczne, społeczne i gospodarcze konsekwencje wojny na Ukrainie dla ich krajów. Szczegółowe tematy mają być związane z zainteresowaniami naukowymi poszczególnych uczestników.

Ponadto będą oni mieli okazję odwiedzić wrocławskie instytucje, takie jak Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, muzea i inne historyczne miejsca.

Szkoła zapewni wyjątkową przestrzeń do otwartych i szczerych dyskusji na drażliwe tematy związane z wyborem Europy przez ukraińskie społeczeństwo. Oferuje również doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów i wymiany poglądów między młodymi europejskimi profesjonalistami z różnych regionów kraju. Ogólnie rzecz biorąc, wydarzenie przyczyniło się do lepszego zrozumienia procesów integracji euroatlantyckiej wśród jego uczestników i pomogło im rozwinąć umiejętności niezbędne do skutecznego wspierania europejskich aspiracji Ukrainy.

Kandydaci zgłaszają się poprzez przesłanie abstraktu o długości 200-300 słów do 29 lutego 2024 roku: Summerschool@uwr.edu.pl zaakceptowani kandydaci zostaną powiadomieni do 10 marca 2024 r.

Więcej informacji: summerschool@uwr.edu.pl / bachobitari.khuroshvili@uwr.edu.pl

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail