
W Dniu Nauki Polskiej nagroda dla naszego naukowca
Ustanowiony w 2020 roku Dzień Nauki Polskiej jest okazją do przypomnienia fundamentalnego znaczenia badań naukowych dla rozwoju państwa. Stał się też okazją do uhonorowania osób szczególnie zaangażowanych w działalność naukową i akademicką Nagrodami Ministra Nauki.
Z okazji Dnia Nauki Polskiej w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się 18 lutego 2024 r. uroczysta gala, podczas której minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego.
Laureaci zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.
Niezmiernie miło nam poinformować, że wśród laureatów w kategorii „za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej” jest prof. dr hab. Piotr J. Chmielewski z Wydziału Chemii UWr.
Profesor od początku swej działalności zawodowej związany jest z Uniwersytetem Wrocławskim. Tu ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii (1980), doktoryzował się (1985) i habilitował (1997) i którego jest profesorem (od 2000 r.) Tytuł profesorski uzyskał w roku 2005.
Zainteresowania naukowe prof. Chmielewskiego ewoluowały od chemii koordynacyjnej metali przejściowych z ligandami organicznymi do chemii metaloorganicznej i czysto organicznej.
– Tematyka moich badań obejmuje głównie porfirynoidy, organiczne układy makrocykliczne będące analogami lub homologami porfiryn – mówi prof. Piotr Chmielewski. – Oprócz syntezy i charakterystyki strukturalnej i spektroskopowej związków tego typu, zajmuję się badaniem ich właściwości kwasowo-zasadowych, koordynacyjnych oraz utleniająco-redukcyjnych. Moje szczególne zainteresowanie skupia się na właściwościach chiralnych tych układów, separacji stereoizomerów, określaniu ich aktywności optycznej i konfiguracji absolutnej oraz dynamice przemian konformacyjnych i konfiguracyjnych.
Profesor zajmuje się także eksploracją oddziaływań w organicznych i koordynacyjnych związkach paramagnetycznych mających charakter rodników i birodników. Szczególnie ważnym elementem tych badań są przemiany dotyczące związków o charakterze antyaromatycznym noszących nazwę norkoroli, które mają cechy strukturalne „skurczonej” porfiryny, tj. makrocykla, w którym cztery podjednostki pirolowe są połączone tylko dwoma (a nie czterema, jak w przypadku porfiryn) mostkami metinowymi. – Związki te wykazują odmienną od aromatycznych porfirynoidów reaktywność, ale także wyższe od porfiryn przewodnictwo monomolekularne i dlatego mogą stanowić obiecujący obiekt badań nad ich zastosowaniami jako elementów elektroniki organicznej – tłumaczy profesor Chmielewski.
Czym jest dla Pana Profesora ministerialne wyróżnienie? – Traktuję tę nagrodę jako wyraz akceptacji obranej ścieżki tematycznej oraz zachętę do dalszych badań prowadzonych w naszym laboratorium, wspieranych finansowo przez Narodowe Centrum Nauki – podkreśla prof. Piotr Chmielewski.
Prof. Chmielewski od roku 1989 współpracuje m.in. z prof. Lechosławem Latos-Grażyńskim https://uwr.edu.pl/prof-lechoslaw-latos-grazynski-laureatem-nagrody-heisiga/
w ramach zespołu badawczego Chemii Porfiryn i Metaloporfiryn w Instytucie Chemii, a następnie na Wydziale Chemii UWr.
Współpracuje również z grupą prowadzoną przez prof. Marcina Stępnia https://uwr.edu.pl/prof-marcin-stepien-laureatem-nagrody-fnp/
Prof. Piotr Chmielewski jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji w czasopismach międzynarodowych więcej: Ranking prezentuje zarówno listę najbardziej wpływowych naukowców
Więcej informacji o uroczystości 18 lutego 2024 r.
https://www.gov.pl/web/nauka/gala-nauki-polskiej4
Więcej o obchodach Dnia Nauki Polskiej
Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz