Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Tomasz Piekot, a w tle – zdjęcie z inauguracji działalności Telefonu Porad Językowych w bibliotece Zakładu Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej w 1972 r. (od lewej: Franciszek Nieckula, Bogdan Siciński, Jan Miodek; fot. Stanisław Kokurewicz) 
Poradnia w IFP UWr działa nadal (arch. prywatne)
Tomasz Piekot, a w tle – zdjęcie z inauguracji działalności Telefonu Porad Językowych w bibliotece Zakładu Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej w 1972 r. (od lewej: Franciszek Nieckula, Bogdan Siciński, Jan Miodek; fot. Stanisław Kokurewicz) Poradnia w IFP UWr działa nadal (arch. prywatne)

Język ojczysty w wielu odsłonach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jakie obchodzimy 21 lutego nasi badacze i badaczki opowiadali w różnych miejscach o różnych zawiłościach języka polskiego.

Znamy również nowe godziny działania poradni językowej Uniwersytetu Wrocławskiego!

W I LO im. Kasprowicza w Świdnicy dr hab. Tomasz Piekot z Zakładu Współczesnego Języka Polskiego w Instytucie Filologii Polskiej (Wydział Filologiczny) przekonywał szkolną społeczność, że „Kakao można odmieniać. Czasem jednak nie wypada”.

Celem wykładu było uświadomienie uczniom, jak powstają normy poprawności językowej i w jakich sytuacjach są modyfikowane.

– Okazuje się, że użytkownicy języka bardzo często myślą, że normy tworzą językoznawcy – mówi dr hab. Piekot, kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny. – To niebezpieczny mit, z którym należy walczyć.

Uczniowie dowiedzieli się, że to oni tworzą najważniejszą normę (tzw. normę stosowaną), a językoznawcy analizują zachowania językowe i taką normę kodyfikują (odnotowują w słownikach).

– Na wykładzie pokazałem procedurę identyfikacji normy – na podstawie poradni językowych, słowników i korpusów. Zachęcałem uczniów i nauczycieli do kontaktu z uniwersytecką poradnią telefoniczną, demonstrowałem działanie najnowszego Korpusu Współczesnego Języka Polskiego, pokazałem też nieakceptowalne przykłady puryzmu językowego w postaci manii poprawiania – wylicza dr Piekot.

W Faktach o poranku we wrocławskiej telewizji regionalnej u Macieja Biskupa mogliśmy posłuchać naszego doktoranta Jana Krzywdzińskiego, a w TV Echo24 dr Grzegorz Zarzeczny rozmawiał z Moniką Sudor.

Z kolei dr hab. Marcin Poprawa podczas VI Wrocławskich obchodów Dnia Języka Ojczystego pod tytułem ,,Słowo do słowa, a będzie rozmowa” wygłosił wykład o „Prostym języku – dialogu autora z czytelnikiem”, a prof. Monikę Zaśko-Zielińską można było wysłuchać w akademickim Radiu Luz.

Rozmowa z Janem Krzywdzińskim

Rozmowa z Grzegorzem Zarzecznym

Dodatkowo miło nam poinformować, że w semestrze letnim telefoniczna poradnia językowa w Instytucie Filologii Polskiej UWr działa według dyżurów:

mgr Jan Krzywdziński: wtorek 12.00 – 13.00
mgr Kamil Wabnic: środa 12.00 – 13.00
dr hab. Marcin Poprawa: czwartek 10.30 – 11.30

Kontakt telefoniczny w wyznaczonych godzinach: 71 375 24 30

kontakt e-mail: poradnia.jezykowa.ifp@uwr.edu.pl

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail