
fot. Dominika Hull-Bruska
Dr Katarzyna Parchimowicz i program mentoringowy Arqus
Dr Katarzyna Parchimowicz jest adiunktką w Inkubatorze Doskonałości Naukowej Centrum Digital Justice na Uniwersytecie Wrocławskim, a także badaczką współpracującą z European Banking Institute oraz z Amsterdam Center for Law & Economics. Obroniła doktorat z prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Posiada też tytuł magistra prawa i finansów (LL.M. Finance) Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. Jej badania koncentrują się na międzynarodowych i unijnych regulacjach finansowych, w szczególności na regulacjach dotyczących globalnych banków o znaczeniu systemowym i nowych technologii w systemie finansowym. Jest autorką książki The Regulation of Megabanks. Legal Frameworks of the USA and EU (Routledge, 2023) i laureatką European Central Bank Legal Research Programme 2022.
Dr Katarzyna Parchimowicz wzięła udział w programie mentoringowym w ramach Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus! Opowiedziała nam o swoich doświadczeniach.
Polecamy lekturę, szczególnie, że w Arqus trwa właśnie nabór do kolejnej edycji Programu Mentoringowego dla Młodych Naukowców. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca!
Co skłoniło Panią do wzięcia udziału w Programie Mentoringowym organizowanym przez Arqus?
Stwierdziłam, że będzie to dobra okazja, aby poznać innych naukowców z uczelni porozumienia Arqus. Poza tym wychodzę z założenia, że osoba z zewnątrz danej instytucji naukowej – właśnie taki mentor/mentorka spoza UWr – może rzucić inną perspektywę na pewne kwestie związane z pracą naukową, dydaktyką. Czerpanie z doświadczeń innych naukowców i naukowczyń, albo zwracanie się do nich bezpośrednio po radę, dotychczas bardzo mi pomogło.
Kto jest Pani mentorem?
Dr Karen Lynch Shally z Maynooth University w Irlandii.
Jak przebiega współpraca?
Bardzo pomyślnie, wręcz fenomenalnie. Odbyłyśmy kilka spotkań online. Na pierwszym zarysowałyśmy wstępnie, jak sobie wyobrażamy naszą relację mentoringową i nasze oczekiwania były dość zbieżne. Pozostałe spotkania przegadałyśmy na różne tematy – Karen jest niesamowitą naukowczynią, doświadczoną, ale życzliwą i ciepłą, bez tego zbędnego moim zdaniem dystansu, który zwykle powstaje między młodszymi, a bardziej doświadczonymi osobami w akademii. Konsultowałam z nią projekt grantowy, który składałam w listopadzie. Przeczytała go kilka razy, bo chciała mieć pewność, że nic nie pominęła. Jej uwagi bardzo mi pomogły. Niestety nie miałyśmy jeszcze okazji spotkać się na żywo, ale na pewno się to uda przy okazji jakiejś konferencji, bo nasze zainteresowania naukowe są dość zbliżone.
Wiem, że zdecydowała się Pani tym razem wziąć udział w Programie Mentoringowym Arqus ale jako mentorka. Skąd ta decyzja?
W Inkubatorze Doskonałości Naukowej Centrum Digital Justice dużą wagę przykładamy do wsparcia młodszych osób doktoranckich/ studenckich pracujących z nami. Może nie mam takiego doświadczenia jak Karen, ale współpraca w Centrum z młodszymi naukowcami i naukowczyniami uświadomiła mi, że już jednak mam coś do przekazania. Może akurat ktoś z podobnymi zainteresowaniami naukowymi będzie szukał mentorki i będę w stanie pomóc.
Czego od Pani będzie mógł nauczyć się podopieczny/podopieczna?
Myślę, że to zależy od tego, co dana osoba chciałaby wynieść z programu mentoringowego. Na pewno obrałabym podobną strategię do tej zaproponowanej przez Karen i na początku porozmawiałabym o oczekiwaniach. Mogłabym skonsultować abstrakt na konferencję, draft aplikacji o grant, albo przeczytać artykuł i podzielić się uwagami do niego. Nie czuję się absolutnie niesamowitym autorytetem, ale jednak kilka artykułów i grantów już mi odrzucono, kilka z kolei przyjęto i chociażby lekcjami wyniesionymi z tych doświadczeń mogłabym się podzielić, żeby może młodszej osobie oszczędzić jednej, ewentualnie dwóch porażek. Albo przynajmniej pomóc zrozumieć, że porażki to nieodłączna część tej pracy i nie można ich brać do siebie.
Czy poleca Pani Program Mentoringowy Arqus?
Z całego serca. Można tylko zyskać, aplikując o miejsce w tym programie. Chciałam też podkreślić, że ten program to nie tylko spotkania online z mentorem/mentorką, ale też cała masa ciekawych spotkań i warsztatów (kilka na żywo, większość online) dla młodych naukowców i naukowczyń. Podczas tych spotkań poruszane są kluczowe kwestie – wskazówki, jak publikować sensownie wyniki swoich badań, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, jak wybierać programy grantowe i stypendialne. Aplikujcie koniecznie!
Rozmawiała Agata Mitek
Nabór do 2. edycji programu mentoringowego dla młodych naukowców trwa już tylko do 10 marca!
Program mentorski Arqus dla naukowców na wczesnym etapie kariery jest przeznaczony dla doktorantów i naukowców zaraz po doktoracie, którzy są zainteresowani otrzymaniem wysokiej jakości wsparcia od wyspecjalizowanych mentorów! Program mentoringowy będzie trwał 9 miesięcy i rozpocznie się we wrześniu 2024 r. warsztatami inauguracyjnymi w Lyonie.
Termin składania wniosków upływa 10 marca 2024 r. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego.