
Rzecznik antydyskryminacyjny
Joanna Kuźmicka-Sulikowska
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik badawczo-dydaktyczny w Zakładzie Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka ponad 150 publikacji z zakresu prawa cywilnego, w tym kilku monografii naukowych i podręczników akademickich, oraz współautorka komentarzy do kodeksu cywilnego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół następujących obszarów: prawo rzeczowe; prawo spadkowe; odpowiedzialność deliktowa, w szczególności odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej oraz odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny; odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy publicznych za szkodę wyrządzoną w wyniku rażącego naruszenia prawa; przedawnienie roszczeń; kliniczne nauczanie prawa i organizacja ruchu uniwersyteckich poradni prawnych.
Od lat zaangażowana w ruch klinicznego nauczania prawa i poradnictwa prawnego pro bono. Od 10.02.2011 r. pełni funkcję opiekuna naukowego Uniwersyteckiej Poradni Prawnej działającej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1.12.2014 r. jest kierownikiem Pracowni Klinicznego Nauczania Prawa działającej w ramach Instytutu Prawa Cywilnego na ww. Wydziale. Od 2014 r. należy do Kolegium Redakcyjnego Czasopisma Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych „Klinika”.
W okresie od 1.03.2024 r. do 31.08.2024 r. pełniła funkcję Pełnomocnika Rektora do spraw Bezpieczeństwa Studentów i Doktorantów. Od 1.09.2024 r. jest Zastępcą Dyrektora Instytutu Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Rzecznikiem do spraw równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie Wrocławskim.
Kontakt:
Do zadań Rzecznika ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie Wrocławskim należy:
– podejmowanie działań na rzecz równego traktowania i wyrównywania szans dla całej wspólnoty uniwersyteckiej;
– podejmowanie działań na rzecz upowszechniania wiedzy w zakresie przestrzegania zasad równego traktowania, w szczególności w formie spotkań lub szkoleń kierowanych do wspólnoty uniwersyteckiej;
– podejmowanie działań zmierzających do eliminacji wszelkich form dyskryminacji oraz nierównego traktowania w UWr;
– wspieranie wspólnoty uniwersyteckiej we wdrażaniu obowiązujących procedur przeciwdziałania dyskryminacji.
* Do Rzecznika ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie Wrocławskim można kierować m.in.:
» wnioski o nieformalne rozwiązanie sprawy w przypadku doświadczenia działań naruszających równość lub o charakterze dyskryminującym (na podstawie Zarządzenia Nr 106/2020 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia procedury przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie Wrocławskim, określenia zasad działania Komisji ds. równego traktowania w Uniwersytecie Wrocławskim, Rzecznika oraz pełnomocników ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie Wrocławskim, tekst jednolity w Obwieszczeniu Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 18 grudnia 2020 r.)
oraz
» wnioski o założenie tzw. nakładki na stosowane w ramach uczelni systemy informatyczne służące obsłudze studentów (jak USOS czy narzędzia z pakietu Microsoft Office) dla osób transpłciowych bądź niebinarnych, które chcą ukryć swój tzw. deadname w przestrzeni wirtualnej i posługiwać się w niej preferowanymi przez siebie danymi adekwatnymi do odczuwanej tożsamości płciowej.